Kirdzik

Poradnik Młodego Drwala cz.10

Dodano: 22.01.2022

Jak bezpiecznie się obchodzić z pilarką? Tego dowiemy się w kolejnym odcinku "Poradnika Młodego Drwala".

 

 

Na bezpieczeństwo podczas pracy z pilarką łańcuchową składa się wiele elementów. I to właśnie nimi zajmiemy się w kolejnej części naszego poradnika

 

Pozycja podczas pracy

Drwal pracujący z pilarką nie powinien się jej bać. Jeśli jednak tak jest, że trzyma pilarkę z dala od ciała to prędzej, czy później coś sobie lub komuś zrobi.

 

Dlaczego?

 

Pilarka odsunięta z daleka od ciała drwala zmienia nasz punkt ciężkości, przez co możemy łatwo stracić równowagę.

 

Niebezpieczna jest także pozycja pochylona - zgarbiona. Duże obciążenia przenoszone w ten sposób na kręgosłup oddziałują negatywnie na nasze zdrowie.

 

Aby ich uniknąć, kręgosłup musimy odciążać. W tym celu podczas pracy możemy uklęknąć albo po prostu zamiast kręgosłupa zgiąć kolana(!). Klęknięcie ma jedną podstawową wadę - kolano ma styczność z ziemią, która często jest mokra i zimna, a to może oznaczać reumatyzm.

Na dobrą sprawę żadna z pozycji przyjmowanych przez drwali podczas wykonywania prac pozyskaniowych nie jest w pełni bezpieczna i dobra dla naszego organizmu. Dlatego zaleca się zmianę tych pozycji, ograniczanie monotonności prac przez stosowanie zasad ergonomicznej pracy, na którą składa się bardzo dużo elementów.

Postaramy się opisać je sukcesywnie w kolejnych częściach naszego poradnika.

 

Uchwyt

Uchwyt pilarki musi być pewny w obu podstawowych pozycjach roboczych - pionowej oraz poziomej.

 

Jednak co rozumiemy pod tym pojęciem?

 

Pewny uchwyt, to uchwyt tzw. "pełny", gdzie kciukiem obejmujemy dokładnie kabłąk pilarki. Pozwala on drwalowi na kontrolę pracującej pilarki.

Duże obciążenia i "szarpanie" piły wytwarzane podczas pracy zostają ograniczone i z takiego "pełnego" chwytu trudniej wyrwać pilarkę z dłoni.

 

Tzw. "małpi chwyt" - z kciukiem nie obejmującym uchwytu nie daje nam praktycznie żadnej kontroli nad maszyną, choć z pozoru może wydawać się inaczej.

 

Przechodzenie z jednej pozycji roboczej do drugiej (np. z pozycji pionowej pilarki do poziomej albo odwrotnie podczas okrzesywania lub wykonywania rzazu podcinającego) powinno odbywać się płynnie.

Lewa ręka na kabłąku nie powinna sztywno i kurczowo go trzymać, a przesuwać się po nim w sposób płynny, w zależności jaką pozycję w danej chwili potrzebujemy.

 

Prawa ręka również nie powinna zostawać w tej samej pozycji - wiadomo podczas okrzesywania nie możemy nią za bardzo poruszać, ale podczas procesu samej ścinki tą pozycję możemy zmieniać. Jest ona inna w pozycji pionowej i inna w pozycji poziomej.

 

W pozycji pionowej manetką gazu operujemy palcem wskazującym. Nadgarstek jest w naturalnej, wyprostowanej pozycji, a pilarka staje się przedłużeniem prawej ręki.

 

Lewa ręka trzyma kabłąk na samej górze, na środku. W pozycji ukośnej lewa ręka ląduje na zgięciu kabłąka, a prawa dłoń pozostaje bez zmian. Pilarka układa się wówczas pod kątem umożliwiając prawidłowe wykonanie rzazu podcinającego.

 

W pozycji poziomej lewa ręka trzyma na środku lewą część kabłąka. Na prawej ręce nadgarstek pozostaje także wyprostowany! Nie wykręcamy go za wszelką cenę aby "dodawać gazu" palcem wskazującym! Gazu dodajemy po prostu kciukiem.

 

Przenoszenie i transport

W pracy pilarką ważna jest pewność tego co się robi i w jaki sposób.

Transportując pilarkę, piła łańcuchowa musi być unieruchomiona, a podczas przenoszenia ją na odległość większą niż 20 metrów - powinna być wyłączona.

Podczas okrzesywania, pilarz powinien być blisko okrzesywanej sztuki, opierać pilarkę na pniu (ale o tym innym razem).

 

Stoimy po lewej stronie obalonej sztuki. Nogi powinny być ustawione szeroko, prawa stopa prostopadle do sztuki, lewa wzdłuż (kąt ok. 90o między nimi). Jeżeli drzewo jest nisko na ziemi - pamiętaj - uginamy kolana a nie plecy!

 

Należy także pamiętać o włączaniu hamulca piły łańcuchowej, a także sprawdzenia smarowania przed rozpoczęciem pracy. Nie przenosimy pilarki trzymając tylko za uchwyt sterujący!

 

Ryzyko odbicia

Bardzo poważnym ryzykiem dla naszego zdrowia i życia jest tzw. zjawisko odbicia pilarki. Powstaje ono przy nieumiejętnym użytkowaniu i obchodzenia się podczas wykonywania pracy pilarką.

 

Łańcuch w pilarkach jest rozpędzany do bardzo dużych prędkości - często ponad 20 m/sek. (!) Kontakt górnej części końcówki prowadnicy z drewnem w takim przypadku skutkuje automatycznie wyrzuceniem pilarki z rzazu i to w stronę jej operatora!

Dlatego tak ważny jest hamulec odbiciowy, o którym już pisaliśmy, a jeszcze nie raz będziemy wspominali.

 

Szczególną ostrożność należy zachować podczas okrzesywania, bądź wykonywania cięcia sztyletowego.

 

Ograniczenie ryzyka odbicia powoduje także właściwe naostrzenie pilarki i odpowiednie ściągnięcie ograniczników.

 

Warto także wybierać łańcuchy ze specjalnymi ogniwami antyodbiciowymi.

 

Od autora

Często w lesie podczas prowadzenia kursów słyszałem argumenty, że nie da się prowadzić zrębu, lub prac trzebieżowych w sposób wydajny, tak aby krzyżować ze sobą obalane sztuki, aby leżały wyżej i nie trzeba było się do nich schylać.

Moim zdaniem nie jest to prawda i uważam że da się, a nawet powinno. Wystarczy dobrze zaplanować sobie pracę, a często ta czynność przez drwali jest pomijana. Ważna jest wówczas znajomość sortymentów, powierzchni, oraz tego co możemy pozyskać.

Drwal przed rozpoczęciem ścinki powinien już wiedzieć, co może z danej sztuki wyrobić. Ważnym elementem jest wyznaczenie głównego kierunku obalania, kierunek prowadzenia prac, miejsca na składnicę i dróg wywozowych.

 

Mnogość ważnych elementów, na które podczas tej pracy musimy zwracać uwagę sprawia, że drwalem nie każdy powinien być i nie każdy może. Kursy szkoleniowe właśnie to powinny weryfikować. 

 

 

Co sobotę będziemy przypominać kolejne części naszego "Poradnika Młodego Drwala":

 

Cz. 1 - Dlaczego drwale w Polsce nie używają dodatkowego osprzętu?

Cz. 2 - Taśma miernicza

Cz. 3 - Kleszcze do drewna

Cz. 4 - Klupa i inne dodatki w pasie drwala

Cz. 5 - Ostrzenie piły na stojąco

Cz. 6 - Łańcuch i jego parametry

Cz. 7 - Jak prawidłowo naostrzyć piłę?

Cz. 8 - Tankowanie pilarki

Cz. 9 - Elementy bezpieczeństwa w pilarce

Cz. 10 - Jak bezpiecznie obchodzić się z pilarką?

Cz. 11 - Planowanie prac 

Cz. 12 - Szlaki operacyjne od podszewki

Cz. 13 - Zanim zaczniesz ścinać

Cz. 14 - Tirfor

Cz. 15 - Ścinka drzew z dźwignią - obracakiem

Cz. 16 - Parametry pniaka

Cz. 17 - Ścinka drzew standardowych

Cz. 18 - Ścinka drzew pochylonych zgodnie z kierunkiem obalania

Cz. 19 - Ścinka drzew pochylonych niezgodnie z kierunkiem obalania

Cz. 20 - Ścinka drzew nietypowych (hubiastych, dziuplastych, z wieloma pniami, z pękniętym pniem, przy liniach energetycznych)

Cz. 21 - Zawieszenia

Cz. 22 - Okrzesywanie

Cz. 23 - Metody Okrzesywania

Cz. 24 - Przerzynka

Cz. 25 - Serwis i utrzymanie pilarki

Cz. 26 - Klin Klinowi nierówny

 

 

 

JH

 

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE