FPK JG
Lasy Państwowe

PZPL przeciwko zakupom maszyn przez LP

Dodano: 11.08.2023

Polski Związek Pracodawców Leśnych sprzeciwia się kupowaniu maszyn leśnych przez Lasy Państwowe.

 

"Kategorycznie sprzeciwiamy się dalszym zakupom przez PGL Lasy Państwowe harwesterów i forwarderów. Takie stanowisko Polski Związek Pracodawców Leśnych wyraził w piśmie do dyrektora generalnego LP Józefa Kubicy" - czytamy na stronie internetowej PZPL. 

 

Jak pisaliśmy wcześniej, Zakład Usługowo Produkcyjny Lasów Państwowych w Łodzi zakupił łącznie 6 harwesterów i 6 forwarderów, a wcześniej OTL Gorzów planował zakup trzech zestawów maszyn do ścinki i zrywki drewna.

 

PZPL przypomina też, że temat zakupów maszyn przez PGL LP był poruszany w rozmowach, które odbyły się 29.09.2021. Wówczas zastępca dyrektora Jan Tabor zapewniał, że Lasy Państwowe nie będą rozwijały własnego parku maszynowego. 

 

W liście do dyrektora Kubicy czytamy: 

 

"Pieniądze, jakie Lasy Państwowe płacą prywatnym firmom za prace maszyn typu harwester czy forwarder są limitowane przez kosztorysowanie oparte na wewnętrznym katalogu pracochłonności opracowanym przez Lasy Państwowe. Przedsiębiorcy leśni nie mogą uzyskać za prace swoich maszyn dowolnych pieniędzy, są one ograniczone przez kwoty przeznaczone przez Lasy Państwowe na realizację zadań objętych przetargami.

 

 

 

Tymczasem maszyny należące do Lasów Państwowych nie podlegają kosztorysowaniu według katalogu pracochłonności. Lasy Państwowe mogą swobodnie kształtować koszty pracy tych maszyn.

 

 

 

Przypominamy, że już ponad 10 lat temu Najwyższa Izba Kontroli zwróciła uwagę: „że stosunkowo wysokie koszty pozyskania i zrywki jednego metra sześciennego drewna specjalistycznymi maszynami Nadleśnictwa, wynikające głównie z ich niskiego wykorzystania, podważają celowość zakupu tych maszyn" (wystąpienie pokontrolne NIK do Nadleśnictwa Maskulińskie, LOL 4112- 02 -01/2011; S/11/003, styczeń 2012 r.)".

 

 

Jak zaznaczają autorzy wpisu na stronie PZPL, problemy z przetargami w LP nie dotyczą umów na prace wykonywane przez ciężkie maszyny - tu panuje wręcz przeciwna sytuacja, w której przedsiębiorcy konkurują o możliwość podjęcia pracy. Umów brakuje w sektorze prac ręcznych, przy ścince i na szkółkach. Zdaniem PZPL, Lasy Państwowe nie rozwiążą swoich problemów z brakiem wykonawców kupując własne maszyny, a wręcz przeciwnie - pogłębią je, utrudniając pracę firmom leśnym.

 

Całość tekstu na stronie PZPL można znaleźć tutaj.

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE