oleje Klimowicz Neste
Lasy Państwowe

Więcej pieniędzy na usługi leśne

Dodano: 30.04.2024

400 mln więcej na usługi leśne, głównie na zagospodarowanie, planują przeznaczyć w tym roku Lasy Państwowe. Taką deklarację złożył Witold Koss, dyrektor generalny LP.

 

Na posiedzeniu Kolegium Lasów Państwowych przedstawiono wstępne wyniki finansowe LP oraz plany na obecny rok.

 


Na 2024 rok zaplanowano przychody rzędu 12,7 mld złotych, czyli o ponad miliard mniej niż w 2023 rok. Wynika to z prognozowanego spadku cen drewna. Koszty działalności również szacuje się na niższe, rzędu 12,3 mld złotych.

 


 – Lasy Państwowe nie będą oszczędzały na kosztach usług leśnych. To corocznie prawie 40 procent kosztów naszej działalności. Te pieniądze trafią do zakładów usług leśnych. W tym roku o 400 mln więcej niż rok temu, przede wszystkim na zagospodarowanie, czyli te czynności, które nie wiążą się z pozyskiwaniem drewna – zapowiedział Witold Koss.

 


Przychody LP w 2023 roku przekroczyły plan i wyniosły 13,9 miliarda złotych, a zysk wyniósł 750 mln złotych. Co ciekawe, wyższe przychody uzyskane były mimo mniejszego o 5 proc. planowanego pozyskania, które wyniosło 40,07 mln m³. Wynika to z wysokich cen drewna. Najniższy procent wykonania planu ilościowego odnotowano w RDLP w Krośnie –  90,6 proc., a najwyższy w RDLP w Szczecinku – 113,7 proc.  

 


Jak wynika z danych ogólnopolskich, Lasy Państwowe są utrzymywane przez dochodowe nadleśnictwa położone w Polsce Zachodniej i Północnej. Ponad połowa nadleśnictw w kraju jest deficytowa. Wartość pozyskania w 2023 roku nie różniła się znacząco od tych z ostatnich 9 lat.  

 


Na rok 2024 zaplanowano zwiększenie wydatków na parki narodowe z 40 do 54 mln zł. Zmiana ta jest wprowadzona na wniosek Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Odpis na rzecz Funduszu Leśnego będzie wynosił 8,6 proc. przychodów nadleśnictw. Aktualnie w Funduszu znajduje się 2,1 mld złotych. W 2024 roku jako formę wykorzystania Funduszu Leśnego przewidziano realizację przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska.

 


Średnia płaca w Lasach Państwowych wyniosła 11 100 złotych brutto, co jest wartością wyższą od odnotowanej w 2022 roku, kiedy było to 10 450 złotych. Jednocześnie w LP istnieje około 200 nieobsadzonych etatów. 

 

Źródło: Lasy Państwowe, Centrum Strategii Środowiskowych

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE