FPK JG
Lasy Państwowe

FSC zaskoczone decyzją RDLP w Białymstoku

Dodano: 05.08.2023

1 stycznia 2024 wygasa certyfikacja FSC dla RDLP w Białymstoku.

 

Zgodnie z komunikatem na stronie RDLP w Białymstoku, dyrekcja postanowiła zrezygnować z certyfikacji FSC od 1 stycznia 2024 roku. Pisaliśmy o tym parę dni temu.

 

RDLP w Białymstoku miała ertyfikat obowiązujący do połowy 2026 r. Teraz jednak wcześniej z niego zrezygnowała. 

 

Na stronie RDLP czytamy:

 

"Sytuacja podyktowana jest m.in. brakiem konstruktywnych działań ze strony FSC w przedmiocie osiągnięcia porozumienia w kwestiach proceduralnych dających możliwość długofalowej współpracy i kontynuacji certyfikacji FSC.

Istotny jest także fakt, iż Lasy Państwowe zostały wyłączone po wielu latach współpracy, z procesu opracowywania wymagań certyfikacyjnych. W efekcie Lasy Państwowe nie mają wpływu na ostateczny kształt krajowego standardu gospodarki leśnej FSC w Polsce". 

 

Inne regionalne dyrekcje również rezygnują z certyfikacji: decyzję podjęto już we WrocławiuLublinie i Olsztynie.

 

Na stronie FSC ukazał się komunikat, w którym czytamy:

 

"Z zaskoczeniem przyjęliśmy opublikowany w dniu 25 lipc 2023 r. komunikat Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Białymstoku [...] W swoim komunikacie RDLP w Białymstoku powołuje się na brak konstruktywnyhc działań ze strony FSC oraz wyłączenie z procesu opracowywania wymagań certyfikacyjnych, a przez to brak wpływu na ostateczny kształt krajowego standardu gospodarki leśnej FSC w Polsce. Szanujemy decyzję RDLP w Białymstoku, ale nie możemy zgodzić się z przedstawioną przez tę dyrekcję argumentacją".

 

Jak piszą autorzy informacji, współpraca z LP trwa stale od 25 lat, a ostatnie spotkanie z przedstawicielami RDLP w Białym stoku odbyło się jeszcze 30 czerwca 2023 roku. Uzgodniono na nim kroki konieczne do podpisania umowy licencyjnej. 

 

Co ciekawe, certyfikacja dla RDLP w Białymstoku była wznowiona dopiero w 2021 roku na kolejne 5 lat, więc do kolejnego audytu dyrekcja musiałaby przystąpić dopiero w 2026 roku. 

 

Całość komunikatu na stronie FSC jest dostępny tutaj.

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE