KOPA KAMIŃSKI
Lasy Państwowe

RDLP Szczecin - zmiany w stawkach

Dodano: 23.11.2015

 

Niestety, jak donoszą przedsiębiorcy z okolic Szczecina - zmiany na gorsze.

 

Informacje na temat przetargów na rok 2016 zbieramy od naszych czytelników w całej Polsce. Tym razem padło na RDLP Szczecin.

 

W przetargach zastosowano 20% kryterium pozacenowe - to wiemy już od dawna. Słychać jednak głosy, że ta 1/5 ogólnej punktacji to i tak za mało, bo wciąż firmy posiadające odpowiednie zaplecze są w stanie wygrywać każdy przetarg dzięki obniżonym cenom. "Ale wygrać przetarg, to jedno" - pisze jeden z czytelników FIRMYLESNE.PL - "spełnienie wymagań stawianych przez Nadleśnictwa to przy kwotach przeznaczonych na realizację zadań to rzecz niemal niemożliwa."

 

Pieniędzy jest mniej niż było. Podwyższono stawki w zagospodarowaniu - owszem, ale zabrano je przecież z pozyskania. Nadleśniczym kazano wyznaczyć jak największe powierzchnie do pozyskania maszynowego i obniżyć tam stawki do kosztorysowania o 10%. Ponadto, obniżona jest stawka kosztorysowania zrywki: według obliczeń naszego czytelnika, wydaje się, że zsumowano stawki za zrywkę nasiębierną i półpodwieszoną, a następnie podzielono je na pół i z tego wyszła stawka do kosztorysowania. Z tego wynika wprost, że firma zrywająca głównie nasiębiernie będzie miała znacznie niższe stawki.

 

Skargi słyszy się też na temat bezmyślnych kar zastosowanych w Szczecinie - wyższych nawet niż te, które przyszły z GDLP. Doskonałym przykładem jest zastosowanie kary za niestosowanie oleju biodegradowalnego w urządzeniach hydraulicznych. Jak wiadomo, z takim zapisem związanych jest masa problemów dla przedsiębiorców, bowiem wymiana płynu hydraulicznego może wiązać się z utratą gwarancji na urządzenie albo nawet jego uszkodzeniem. Tych uwag, jak mogłoby się zdawać, ktoś już wysłuchał. W Nadleśnictwie Trzciel formalnie zmieniono treść SIW w taki sposób, by wymiana oleju hydraulicznego nie była obowiązkiem Wykonawcy. Wciąż trzeba używać olejów biodegradowalnych do smarowania pił łańcuchowych oraz w urządzeniach do pochłaniania oleju. Czyżby taka zmiana była przejawem początków w zmianie nastawienia do Wykonawców na bardziej rozsądne i ludzkie...?

 

Z ostatniej chwili (24.11.2015): w RDLP w Szczecinie zniesiono kary za niestosowanie olejów biodegradowalnych w układach hydraulicznych maszyn leśnych. Wszystko dzięki Wam, czytelnikom! Więcej na ten temat znajdziecie tutaj

 

Chcesz podzielić się uwagami na temat przetargów na przyszły rok? Napisz do nas: redakcja@firmylesne.pl. Zapewniamy anonimowość. Wasze zdanie jest dla nas najważniejsze!

 

Wasze opinie na temat innych RDLP i przetargów w nich stosowanych znajdziecie tutaj.

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE