Utech
Technika leśna

Na najtrudniejszą zrywkę

Dodano: 21.08.2022

Specjalnie przystosowane do trudnych warunków ciągniki w firmie Howie nie tylko poradzą sobie z grząskim błotem, ale również nie zostawią po sobie śladu.

 

W najnowszym numerze GAZETY LEŚNEJ ukazał się tekst na temat specjalnie przystosowanych do pracy w wyjątkowo trudnych warunkach ciągników zrywkowych. Wśród nich znajdziemy takie monstra jak Challenger Terragator czy przerobiony ciągnik Claas Xerion:

 

"Firma Howie prowadzi usługi transportu drewna do dróg asfaltowych specjalnie przerobionymi do tego celu maszynami oraz przebudowuje maszyny na zamówienie dla swoich klientów.

[...]

Jedną z takich modyfi kacji było przerobienie trójkołowego ciągnika Challenger Terragator na zestaw do transportu surowca drzewnego. Zmiana polegała na dołożeniu kolejnej osi w tylnej części pojazdu. Pozwoliło to na zwiększenie ładowności oraz rozłożenie nacisku na podłoże. Zastosowano też koła o szerokości 105 cm, co znacznie poprawiło zdolności trakcyjne. Oczywiście na ramie umieszczona została zabudowa kłonicowa oraz żuraw z chwytakiem.

Wykorzystanie maszyn posiadających osie o różnej szerokości, czy z możliwością prowadzenia w trybie „psi chód”, nie powoduje powstawania kolein. Taką maszyną do transportu drewna jest przebudowany ciągnik Claas Xerion. Jeśli nie ma takiej możliwości w stan dardzie, to taki pojazd jest doposażony w dodatkowe osie, a są one umieszczane szerzej lub węziej od już standardowo umieszczonych osi. Takie rozwiązanie fi rma Howie Forestry Solutions wykorzystuje w przyczepach do transportu drewna. W celu zminimalizowania powstawania kolein montowane jest nawet do 6 osi w jednej przyczepie. Oczywiście rozłożone są tak, aby zostawiać ślady w całej szerokości pojazdu. Dzięki temu równomiernie jest rozłożony nacisk na podłoże oraz jest on o połowę mniejszy niż w przypadku klasycznych zestawów wywozowych. Dodatkowo na zmniejszenie powstawania kolein ma wpływ zastosowanie specjalnych opon niskociśnieniowych".

 

Pełną wersję artykułu znajdziecie w sierpniowym numerze GAZETY LEŚNEJ. Zapraszamy do prenumerowania największego czasopisma branżowego w Polsce!

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE