WBleasing
Technika leśna

Mikrofale kontra rośliny inwazyjne

Dodano: 19.04.2023

W ramach projektu Inkubatora Innowacyjności 4.0 powstało urządzenie do niszczenia roślin inwazyjnych.

 

Zdalnie sterowany robot do niszczenia roślin inwazyjnych wykorzystujący mikrofale - brzmi jak science fiction? Nie do końca: takie właśnie urządzenie powstało w ramach jednego z projektów Inkubatora Innowacyjności 4.0. Maszyna została opracowana pod kierownictwem dr hab. inż. Krzysztofa Słowińskiego z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, i w zamyśle jest przeznaczona głównie do niszczenia barszczu sosnowskiego.

 

Dzięki niewielkiemu naciskowi na glebę podczas poruszania, robot nie wywiera znacznego wpływu na środowisko i może być stosowane w rozmaitych siedliskach. Mikrofale emitowane podczas działania są w stanie niszczyć rośliny w każdym stadium rozwoju, włącznie z uniemożliwianiem rozwoju nasion. Dzięki robotowi będzie można na przykład trwale eliminować inwazyjne i potencjalnie szkodliwe rośliny na przykład z terenów Natura 2000, parków krajobrazowych czy parków narodowych.

 

Fale są emitowane również do gleby, dzięki czemu niszczone są nie tylko nadziemne części roślin. Niszczenie zachodzi poprzez silne podgrzewanie, i w ten sposób denaturację białka.

 

"Urządzenie mikrofalowe to samobieżny robot sterowany za pomocą pilota, który wykorzystuje do niszczenia roślin inwazyjnych mikrofale. W Polsce jedną z najbardziej inwazyjnych roślin jest barszcz Sosnowskiego. Prezentowane urządzenie wychodzi naprzeciw współczesnym oczekiwaniom rynku. Łączy w sobie wysoką skuteczność niszczenia roślin inwazyjnych w stosunkowo krótkim czasie z dbałością o środowisko"

- wyjaśniał dr hab. inż. Sylwester Tabor z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

 
"Stosowane dotychczaas metody ograniczania populacji roślin inwazyjnych polegają na niszczeniu części nadziemnej mechanicznie bądź chemicznie, rzadziej na ograniczeniu masy korzeniowej. Skuteczność urządzenia w eliminacji roślin inwazyjnych polega na emisji promieniowania mikrofalowego do rośliny, w tym do jej korzenia, i przez to jej zniszczenie"

- mówił dr hab. inż. Krzysztof Słowiński.

 
"Specyfiką tej grupy roślin jest to, iż mogą one regenerować nawet z niewielkiego fragmentu karpy. Należy też wspomnieć o nasionach, gdzie żadna z wymienionych metod nie jest w stanie ograniczyć rozwoju roślin z diaspor"

- dodaje dr inż. Beata Grygierzec z Wydziału Rolniczo - Ekonomicznego.

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE