oleje Klimowicz Neste
Lasy Państwowe

IX regionalna submisja drewna szczególnego RDLP w Radomiu

Dodano: 07.12.2023

200 metrów sześciennych drewna o szczególnych cechach użytkowych zostało sprzedane na tegorocznej regionalnej submisji. 

 

Rozstrzygnięcie submisji odbyło się 24 listopada w Nadleśnictwie Włoszczowa. Drewno ze świętokrzyskich i radomskich lasów, o szczególnych cechach użytkowych pochodziło z 15 nadleśnictw. Oferty złożyło pięć podmiotów zajmujących się produkcją okleiny, forniru, schodów oraz stolarki i mebli oraz gontów.

 

Jak zwykle największym powodzeniem cieszył się surowiec dębowy, na który oferty złożyły firmy z Polski, ale także Rumunii. Nadleśnictwo Staszów zaprezentowało rekordową sztukę, w przypadku której cena za metr sześcienny sięgnęła 6 868 zł. "Najbardziej poszukiwane drewno charakteryzuje się szczególną barwą, brakiem wad na pobocznicy i wąskim bielem, przy odpowiedniej długości kłody. Drewno dębowe w dobrej cenie sprzedano także ze wszystkich nadleśnictw, które je wystawiły (Barycz, Chmielnik, Dobieszyn, Grójec, Jędrzejów, Kozienice, Marcule, Ostrowiec Św., Pińczów, Przysucha, Radoszyce, Skarżysko, Staszów, Suchedniów, Włoszczowa). Łącznie sprzedano 135 m3 tego surowca. Średnia cena za m3 wyniosła 3 937 zł" - czytamy w relacji na stronie Lasów Państwowych.

 

Powodzeniem cieszyła się też olcha, której sprzedano 55 metrów sześciennych. Ze względu na unikatowy rysunek, barwę i strukturę jest poszukiwana przez producentów oklein. Najwyższą cenę 1 808 zł za metr sześcienny zaoferowano za losy z Nadleśnictwa Włoszczowa. Za surowiec olchowy, który pochodził z nadleśnictw Radoszyce, Staszów i Włoszczowa uzyskano średnią cenę 734 zł za metr sześcienny.

 

10 metrów sześciennych modrzewia z nadleśnictw Suchedniów i Skarżysko sprzedano za średnią cenę 984 zł metr sześcienny, a za najdroższy los zapłacono 1 255 zł za metr sześcienny.

 

"Po raz kolejny doświadczenia z submisji są pozytywne – leśników cieszy to, że uwzględniając inne funkcje lasu, w tym ochronne i społeczne potrafią wyselekcjonować drewno o ponadprzeciętnych cechach użytkowych docenianych przez producentów z branży drzewnej. Drewno jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który posiada ok. 30 tys. zastosowań. Drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, produkcji podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych. Jest to produkt ekologiczny i odnawialny powstający z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju i przepisów prawa, co potwierdzają certyfikaty zrównoważonej gospodarki leśnej" - czytamy w relacji z submisji.

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE