ecotech las
Lasy Państwowe

Zabiorą LP kolejne 800 mln w latach 2019-2020?

Dodano: 14.09.2018

Jak podaje "Gazeta Polska Codziennie", Prawo i Sprawiedliwość zamierza sięgnąć po pieniądze Lasów Państwowych i pobrać im z konta dodatkowe 800 mln zł w ciągu dwóch najbliższych lat.

 

 

Taka decyzja wywołała oburzenie leśników.

 

Jeszcze w tym miesiącu ma powstać Fundusz Dróg Samorządowych. To właśnie z niego ma być finansowany największy w historii program budowy dróg lokalnych (jest to jedna z obietnic z tzw. piątki Morawieckiego).

 

W ubiegłym tygodniu został przygotowany projekt ustawy powołujący fundusz, a także wskazujący źródła jego finansowania. I tak większość środków, czyli 1,4 mld zł rocznie, będzie pochodziło z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 500 mln zł ma przekazywać Ministerstwo Obrony Narodowej, ponadto spółki wpłacą 7,5 proc. od zysku (po opodatkowaniu podatkiem dochodowym), a Lasy Państwowe dokonają wpłat po 400 mln zł w latach 2019?2020.

 

I to właśnie ten ostatni punkt budzi wątpliwości, bo pomysł jest żywcem ściągnięty z planów PO: w styczniu 2014 r. Donald Tusk sięgnął do kasy leśników, by pobrać w sumie 1,6 mld zł w ciągu dwóch lat (podatek nadzwyczajny po 800 mln w 2014 i 2015 r.). Ponadto rząd PO-PSL nałożył 2-procentowy podatek obrotowy od sprzedaży drewna, który jest płacony od 2016 r.

 

Dziś posłowie PiS niechętnie wypowiadają się na temat pomysłu rządu. Swoje stanowisko przedstawili już jednak związkowcy:

?Związek Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej wnosi zdecydowany protest przeciwko projektowi ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych z dnia 7.09.2018 r. i obarczeniu Lasów Państwowych kolejną daniną. [?]

Rozumiemy ideę przyświecającą powołaniu Funduszu Dróg Samorządowych. Dlatego Lasy Państwowe corocznie wspierały i wspierają takie przedsięwzięcia, przeznaczając np. w roku 2018 ponad 100 mln zł z Funduszu Leśnego na drogi samorządowe. Jednak założone w projekcie ustawy kwoty, które miały być wypłacane przez Lasy Państwowe, są zbyt wysokie, szczególnie w obliczu zwiększonych kosztów naszej działalności i grożą LP zapaścią finansową oraz nierealizowaniem nałożonych na nie zadań? ? piszą przedstawiciele Związku Leśników Polskich.

 

Jak wiadomo, projekt w obecnej formie nieszczególnie podoba się nawet w kręgach rządowych. Nieoficjalnie wiadomo, że nie zyskał uznania też w Ministerstwie Środowiska.

 

Pozostaje jeszcze jedno pytanie - jeżeli LP będą musiały płacić, to na czym najbardziej będą chciały zaoszczędzić?

 

 

 

Źródło: gpcodziennie.pl

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE