FPK JG
Lasy Państwowe

Audyt po I kwartale

Dodano: 05.04.2024

Promocja Solidarnej Polski, niegospodarność, czerpanie osobistych korzyści z projektów LP - oto wyniki audytu po I kwartale 2024 roku.

 

Po pierwszym kwartale 2024 roku Lasy Państwowe dokonały szeregu ustaleń na podstawie prowadzonego audytu.

 

Dotychczasowe wyniki audytu prowadzonego w Lasach Państwowych opublikowano na stronie głównej LP w formie Informacji Wstępnej. Jak czytamy już na samym początku, większość nieprawidłowości wykazano w związku z wykorzystywaniem Lasów Państwowych i ich zasobów do celów politycznych przez osoby związane z partią Suwerenna Polska. "W latach 2021-23 doszło bowiem do bezpardonowego i nienotowanego w dziejach Lasów Państwowych zawłaszczenia przez polityków tej partii" - piszą autorzy informacji wstępnej z audytu po I kwartale 2024 roku.

 

Pierwszym elementem sprawozdania jest jednak kwestia próby sprzedaży nieruchomości w Gdyni. W tym wypadku wątpliwe okazuje się stwierdzanie nieprzydatności nieruchomości dla LP i tryb ich zbywania. Istnieje podejrzenie przekroczenia uprawnień i narażenie LP na szkody w wysokości nie mniej niż 23 302 200 złotych. Zawiadomienia do prokuratury skierowano przeciwko byłemu Dyrektorowi Generalnemu LP, byłemu dyrektorowi Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku i byłemu nadleśniczemu Nadleśnictwa Gdańsk.

 

W sprawie tak zwanej afery Billboardowej, o której bardziej szczegółowo pisaliśmy wcześniej, skierowano do Prokuratury Regionalnej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu trzech przestępstw przeciwko byłemu dyrektorowi generalnemu Lasów Państwowych, byłemu naczelnikowi Wydział Komunikacji Społecznej i rzecznikowi prasowemu, byłej dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, dwóm byłym pracownikom sprawującym kierownicze stanowiska w Lasach Państwowych, prezesowi zarządu spółki „Bieszczady” sp. z o.o..

 

W tym wypadku lista nieprawidłowości obejmuje wyłudzenie środków z Funduszu Leśnego, złamanie zasad postępowania w zamówieniach publicznych, niegospodarność prowadzącą do strat w wysokości nie mniej niż 23 000 000 złotych oraz oszustwo.

 

Audyt obejmował też nieuzasadnione, niecelowe i niegospodarne wydatkowanie środków na promocję w stronniczych mediach. W tym wypadku trudno oszacować dokładną kwotę jaką wydano na publikację treści w tygodnikach "DoRzeczy" i "Sieci", a także "Hodowli i chowie bydła" czy "Apostole Miłosierdzia Bożego", a nawet w telewizji "Media Narodowe" , ale szacuje się ją na około 8 do 10 milionów złotych w latach 2020 - 2023. Treści były dobierane stronniczo, bez rozpoznania rynku, i promowały polityków konkretnej partii.

 

Audyt wskazuje też na nieprawidłowości związne z promocją Lasów Państwowych w formie konkursów i akcji, w szczególności organizowanych na Śląsku, gdzie mogły służyć promocji politycznej byłego dyrektora generalnego, który kandydował do Sejmu. W Informacji Wstępnej na I kwartał 2024 roku pojawiają się też takie tematy jak finansowanie remontów dróg samorządowych, finansowanie kampanii wyborczej byłego dyrektora generalnego LP, zatrudnianie osób związanych politycznie z partią, sterowanie darowiznami, a w końcu zakup Pałacu w Brynku i wiele innych, mniej lub bardziej nagłośnionych wcześniej spraw. 

 

Całość dokumentu można przeczytać tutaj.

 

Źródło: PGL LP

Fot.: youtube (na zdjęciu od lewej: zastępca dyrektora generalnego d.s. zrównoważonej gosp. leśnej Jerzy Fijas, dyrektor OKL w Gołuchowie Adam Kozera, dyrektor generalny LP Witold Koss)

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE