FPK JG
Lasy Państwowe

Posiedzenie Kolegium LP

Dodano: 08.02.2016

Organ opiniodawczo-doradczy spotkał się w Warszawie, 26 stycznia.

 

W spotkaniu wzieło udział 90 osób, w tym 46 członków kolegium - reprezentantów środowiska naukowego, organizacji pozarządowych, związków zawodowych, przemysłu drzewnego, jednostek organizacyjnych LP oraz Braci Leśnej, członkowie kierownictwa LP oraz naczelnicy i pracownicy DGLP.

 

Dyrektor Generalny LP Konrad Tomaszewski rozpoczął od sprawozdania z sytuacji ekonomicznej Lasów Państwowych. Wynik finansowy brutto za rok ubiegły to ponad 300 mln zł, a szacowany na rok 2016 - ponad 100 mln zł. Dodał, że mimo obserwowanego ochłodzenia koniunktury na rynku drzewnym, przychody i koszta powinny być na poziomie roku poprzedniego. Zaprezentował też opracowanie dotyczące prognozy finansowej dla LP do roku 2020 z uwzględnieniem analizy europejskich rynków, cykli koniunkturalnych i wybagrodzeń w sektorze leśno - drzewnym. Według Dyrektora, duże znaczenie będzie miało właściwe ułożenie relacji z sektorem usług leśnych. 

 

Dyrektor przedłożył do zaopiniowania cały pakiet dokumentów związanych z realizacją "Wizji działań na rzecz rozwoju LP". Jest w nich mowa o roli LP w rozwoju terenów niezurbanizowanych, analizie uprawnionego obszaru działania LP, gotowych koncepcji wartościowania nieruchomości leśnych, doskonalenia funduszu leśnego czy leśnych gospodarstwach węglowych.

 

Konrad Tomaszewski poinformował zgromadzenie, że minister Jan Szyszko planuje wyznaczyć Lasy Państwowe jako podmiot wspierający administrację publiczną w procesie tworzenia prawa. Zaprezentowano projekty zmian legislacyjnych, jakie LP chcą zaproponować: projekt zmian w Ustawie o Lasach, oraz rozporządzeniu o szczegółowych zasadach gospodarki finansowej LP, a także projekt Ustawy o Pierwokupie Gruntów Leśnych i Wykorzystaniu Lasów do Przeciwdziałania Efektowi Cieplarnianemu.

 

Finalizowane są prace nad zarządzeniem regulującym działanie zespołów stałych, w tym organizacji reprezentujących przedsiębiorców leśnych.

 

W trakcie otwartej dyskusji, jak można się domyślać, poruszono kwestię Puszczy Białowieskiej, a także zasad handlu surowcem drzewnym, możliwości współpracy LP z podmiotami gospodarczymi oraz szczegółów projektu ustawy o Pierwokupie Gruntów Leśnych. 

 

Profesor Piotr Paschalis poinformował o planowanym spotkaniu IUFRO (Międzynarodowa Unia Leśnych Organizacji Naukowych) w sprawie Puszczy Białowieskiej. Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja powiedział, że przekonanie opinii publicznej o słuszności działań LP na terenie Białowieży jest słuszne będzie zadaniem bardzo trudnym. Dr Ryszard Kapuściński zwrócił uwagę, że poczynania LP na terenie Puszczy jest spowodowane obowiązującym prawem. 

 

Opinie i uwagi na temat przedstawionych materiałów członkowie Kolegium mają przedstawić do końca miesiąca. 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE