FPK JG
Przetargi w LP

Za mało na usługi

Dodano: 05.01.2023

Przetargi na usługi leśne jeszcze trwają. W wielu nadleśnictwach po dwóch czy trzech turach postępowań nie udało się ciągle znaleźć wykonawców na część pakietów.

 


Ponieważ ten proces jest kluczowy dla sytuacji całej branży usług leśnych, poprosiliśmy wszystkie regionalne dyrekcje Lasów Państwowych w Polsce o informacje dotyczące pierwszych postępowań, a także aktualnego stanu procesu przetargowego w ich jednostkach. Dane przysłało nam 8 z 17 RDLP.

 


W trakcie dosyłania informacji otrzymaliśmy od RDLP w Gdańsku odpowiedź, w której dyrekcja odmówiła przesłania nam informacji, ponieważ „dane dotyczące zamówień są publicznie dostępne dla wszystkich zainteresowanych, w tym mediów”, a także dlatego, że „publikowanie cząstkowych i na obecnym etapie niepełnych <informacji zbiorczych> nt. wyników przetargów, może utrudnić dochowanie zasad uczciwej konkurencji”.

 


Słowo w słowo taka samą odpowiedź otrzymaliśmy następnie od RDLP w Zielonej Górze, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi.

 


Zdajemy sobie sprawę z tego, że sami możemy zebrać dane o cząstkowych wynikach przetargów, tak też uczyniliśmy rok temu. Przy ogromie wykonanej pracy, we współpracy z fachowcami, udało się wówczas przeanalizować sytuację w 14 z 17 RDLP. Dla jednostek Lasów, które mają dane zliczone, jest to zdecydowanie mniej pracochłonne zadanie.

 


Odmowę udostępnienia danych odbieramy zatem jako niepotrzebny wyraz braku kooperacji. Jednocześnie dyrekcjom, które pomogły nam w opracowaniu raportu, dziękujemy.

 


A oto, w skrócie, co wynika z danych udostępnionych przez 8 dyrekcji regionalnych. Dotychczas (30.11.2022 - 09.12.2022) 30% przetargów pozostało nierozstrzygniętych, na kolejne 8% nie wpłynęły oferty:

 

 

 

Na poniższym wykresie widać też, że w większości wypadków wyceny zuli przekraczały wyceny nadleśnictw:

 

 

 


Wynika z tego, że w branży leśnej w tym roku sytuacja nie ulegnie poprawie. Stanie się tak, pomimo danej przedsiębiorcom leśnym obietnicy zwiększenia kwot na usługi leśne. Taką deklarację złożył na spotkaniu z zulami w październiku zeszłego roku Krzysztof Janeczko, zastępca dyrektora generalnego LP.

 

 

Te i znacznie więcej informacji na temat tegorocznych przetargów znajdziecie zarówno w GAZECIE LEŚNEJ jak w specjalnym serwisie przetargowym na portalu firmylesne.pl 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE