nordlock
Przetargi w LP

Jak aneksować umowę z nadleśnictwem?

Dodano: 08.03.2022

Dobijają Cię ceny ropy? Masz umowę z nadleśnictwem, ze stawkami, które i przy cenie ropy rzędu 4,5 zł były słabe? A teraz, gdy pozyskanie każdego kubika kosztuje Cię 2–3 zł więcej, nie wiesz co zrobić?

 

 

Wiem, że macie takie problemy. Bo od kilku dni odbieram od Was telefony w tej sprawie.

 

Pomoc znajdziecie w tekście mecenasa Łukasza Bąka, który analizuje różne możliwości. Od zerwania umowy (ale uwaga – trzeba zapłacić karę) po próbę jej aneksowania i zwiększenia stawek w trakcie obowiązywania kontraktu. Link do wspomnianego tekstu poniżej:
https://firmylesne.pl/lista/okiem-adwokata/pokaz/rozwiazac_czy_aneksowac_umowy_z_nadlesnictwami,5032

 

To co możecie zrobić już dziś, to wystąpić do nadleśnictwa z prośbą o aneksowanie umowy. Jeśli zrobi to wiele firm, być może taka presja na Lasy da jakiś efekt. Od razu pewnie usłyszycie od nadleśniczego: ale jak to, przecież się nie da.

 

Da się!

 

USTAWA z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych w Art. 455 mówi:

 

1. Dopuszczalna jest zmiana umowy bez przeprowadzenia nowego postępowania o udzielenie zamówienia: (...)

4) jeżeli konieczność zmiany umowy spowodowana jest okolicznościami, których zamawiający, działając z należytą starannością, nie mógł przewidzieć, o ile zmiana nie modyfikuje ogólnego charakteru umowy a wzrost ceny spowodowany każdą kolejną zmianą nie przekracza 50% wartości pierwotnej umowy.

 

To co musicie zrobić, to wystąpić do nadleśnictwa z pismem, z prośbą o aneksowanie umowy w oparciu o niedające się przewidzieć wcześniej okoliczności. Trudno o coś mniej możliwego do przewidzenia, niż wojna obok naszych granic.

 

Jeśli wielu nadleśniczych takie pisma dostanie, trafią one do RDLP, a może i do Warszawy. I może wówczas uda się coś wywalczyć.

 

Do dzieła!

 

P.s. Prenumeratorzy GAZETY LEŚNEJ mogą skorzystać bezpłatnie z porady prawnika. Piszcie na: poradyprawne@gazetalesna.pl

 

 

Rafał Jajor

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE