WBleasing
Informacje

Szwecja: nie dla ograniczenia wycinki

Dodano: 04.01.2023

Szwecja sprzeciwia się unijnym planom ograniczenia pozyskania drewna.

 

Jak czytamy na łamach Dziennika Gazety Prawnej, Szwecja (obecnie przewodnicząca w Radzie Unii Europejskiej) zgadza się z "zieloną" polityką, ale z pewnym wyjątkiem: zdecydowanie niewsmak jej ograniczenie wycinki drzew. Trudno się dziwić - pozyskanie drewna jest jednym z kluczowych elementów gospodarki kraju. Jednocześnie warto przypomnieć, że Szwecja była jednym z najbardziej ambitnych krajów, jeśli chodzi o neutralność klimatyczną: zobowiązała się do osiągnięcia neutralności już w 2045 roku i wzywała inne kraje do zaostrzenia redukcji emisji.

 

70% powierzchni Szwecji to lasy, więc skandynawski kraj jest jednym z największych "pochłaniaczy węgla" w Europie. Szwedzcy politycy nie chcą jednak, by lasy te były traktowane jak "rekompensata niewystarczającego ograniczenia emisji w innych krajach". Tymczasem strategia leśna UE 2030 zakłada odchodzenie od zrębów zupełnych i monokultur w odnowieniach, co zdaniem przedstawicieli Szwecji jest przekraczaniem kompetencji i niesie ryzyko negatywnego wpływu na sektor leśny.

 

„Szwecja może być postępowa w polityce klimatycznej tylko dlatego, że mamy zrównoważony sektor leśny, który wspomaga nasze prace na rzecz klimatu, przynosząc ogromne korzyści naszej gospodarce. I nie sądzę, aby właściwe było, by nasz sektor leśny był regulowany przez ludzi, którzy mają niewielkie lub żadne pojęcie na ten temat”  - mówiła Jessica Polfjaerd, eurodeputowana Europejskiej Partii Ludowej, członkini Szwedzkiej Partii Umiarkowanych. Co ciekawe, nawet Par Holmgren z grupy Zielonych zdaje się nie do końca zgadzać z unijnymi planami. „Ważne jest, aby nie postrzegać lasów w Szwecji jako wielkiego rozwiązania dla całej Europy” - mówił.

 

Oczywiście nie brakuje też głosów sprzeciwu wobec sprzeciwu, jak na przykład wypowiedź Johanny Sandahl, prezes Szwedzkiego Towarzystwa Ochrony Przyrody: „Produkty z górnictwa i lasów zbudowały ten kraj. Podstawową metodą produkcji w Szwecji jest całkowity zrąb (...) co skutkuje wielkim niedoborem lasów naturalnych”.

 

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE