oleje Klimowicz Neste
Informacje

Parlament Europejski wprowadza LULUCF

Dodano: 17.03.2023

Nowe regulacje UE zaakceptowane przez Parlament Europejski zakłada pochłanianie 310 milionów ton dwutlenku węgla przez kraje członkowskie

 

Regulacja "Land Use, Land Use Change and Forestry" (ang. użytkowanie gruntów, zmiana użytkowania gruntów i leśnictwo), czyli w skrócie LULUCF, to inicjatywa mająca zwiększać zaangażowanie rolnictwa i leśnictwa w walkę z ociepleniem klimatu. 

 

Leśnictwo i rolnictwo znalazły się w centrum uwagi ze względu na to, że są to sektory, które mogą poza ograniczaniem emisji również usuwać CO2 z atmosfery. Same lasy w Europie już teraz pochłaniają około 10% ogólnej emisji CO2. 

 

Członkowie Parlamentu Europejskiego zaakceptowali ostateczną wersję LULUCF 14 marca 2023. Państwa członkowskie będą zobligowane do wdrożenia reform mających zapobiegać kurczeniu się powierzchni "naturalnych" i zmniejszać zakres prowadzenia ekstensywnej gospodarki rolnej do roku 2030. Efektem tych działań ma być wyrównanie poziomów emisji i absorbcji do roku 2050. 

 

"Regulacja LULUCF dotyczy zmiany sposobu w jaki użytkujemy grunty na wspierającą stabilny klimat zamiast promującą zmiany i zmniejszanie bioróżnorodności. Porozumienie Rady odnośnie tekstu prawnego jest krokiem naprzód w stosunku do wstępnej propozycji Komisji Europejskiej. Po raz pierwszy uzyskaliśmy porozumienie co do faktu, że UE powinna zwiększyć pochłanianie węgla z ostatecznym celem na 2030 rok dla każdego państwa członkowskiego. Regulacja zapoczątkowuje zmiany na przyszłość. Podkreśla potrzebę zwiększenia pochłaniania by osiągnąć neutralność węglową do roku 2050, a następnie ujemne emisje"

- mówił Ville Niinistö, członek komisji europejskiej.

 

W związku z LULUCF, UE dąży do osiągnięcia absorpcji 310 milionów ton CO2. Największe oczekiwania są skierowane wobec Szwecji, w której do osiągnięcia celu brakuje "zaledwie" 4 milionów ton. Kraj ten obecnie jest i pozostanie największym magazynem węgla w Europie. 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE