Utech
Informacje

Media ogólnopolskie piszą o dyrektorze LP [aktualizacja 31.03.2021r.]

Dodano: 31.03.2021

Szukając dla Was "leśnych" informacji natrafiliśmy dzisiaj na artykuł Gazety Wyborczej, która pisze o wykupie domu przez Andrzeja Koniecznego, dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

 

 

Według GW dyrektor Konieczny skorzystał z 95% zniżki.

 

Całość artykułu opiera się o skargi wysyłane przez Grzegorza Zubowicza, byłego polityka PIS-u do swoich koleżanek i kolegów leśników. Skargi były także wysłane m.in. do premiera Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego.

 

Jak dodaje GW, nieruchomość Andrzeja Koniecznego, dyrektora generalnego Lasów Państwowych to część leśnej osady, na którą składają się trzy budynki (łącznie sześć mieszkań) w pobliżu siedziby nadleśnictwa Pomorze w gminie Giby. Ma powierzchnię ponad 110 metrów kwadratowych, znajduje się w przyjemnej okolicy niedaleko jeziora.

 

Całość artykułu dostępna na wyborcza.pl

 

 

[Aktualizacja 30.03.br.]

Jak podaje portal onet.pl, Konieczny miał zapłacić za 110-metrowy dom wart niemal 190 tys. zł  tylko  9,4 tys. zł, po czym przepisał nieruchomość na syna. O transakcji było informowane Ministerstwo Środowiska, ale nie podjęło żadnych działań.

 

Nieruchomość o której mowa leży na terenie miejscowości Pomorze na Podlasiu.

 

Jak dalej informuje onet.pl, według przepisów przyjętych w 2016 r. leśnicy mogli wnioskować o wykup nieruchomości, których wartość nie przekraczała 100 tys. zł netto. Gdyby taki zapis obowiązywał nadal, Konieczny nie mógłby kupić domu od Lasów. Tyle, że to właśnie Konieczny w listopadzie 2019 r. zmienił limit, pozwalając na składanie wniosków na posiadłości, których wartość wynosi 150 tys. zł netto — a w tym limicie jego nieruchomość się mieści. Decyzja ta została cofnięta 9 stycznia 2020 r. — po dopięciu transakcji przez dyrektora, powrócił limit 100 tys. netto.

 

 

[Aktualizacja 31.03.br.]

Lasy Państwowe opublikowały na swojej stronie wyjaśnienie dotyczące powyższej sprawy. Czytamy w nim, że:

 

"Lasy Państwowe od roku 1997 sprzedają zbędne lokale mieszkalne zgodnie z zapisami znowelizowanej wówczas Ustawy o lasach. Obecni i byli pracownicy, mający co najmniej trzyletni okres zatrudnienia w LP, posiadają pierwszeństwo w nabyciu lokali, w których mieszkają i których są najemcami. Cena sprzedaży lokalu podlega łącznemu obniżeniu o 6% za każdy rok zatrudnienia w LP i o 3% za każdy rok najmu tego lokalu, przy czym obniżenie nie może wynieść więcej niż 95%. Zniżka dotyczy wszystkich pracowników LP spełniających ww. kryteria, bez wyjątku.

 

W latach 2016 – 2020 LP sprzedały łącznie 1230 lokali mieszkalnych.

 

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny nie wnioskował o wykup użytkowanego przez siebie lokalu, to nadleśnictwo poinformowało go o zamiarze jego sprzedaży i zawiadomiło o przysługującym mu jako najemcy prawie pierwokupu.

 

Wszelkie sugestie, zawarte w dzisiejszych artykułach Gazety Wyborczej i ONET-u, jakoby jakiekolwiek działania Andrzeja Koniecznego związane z zakupem przez niego nieruchomości naruszały prawo lub zasady uczciwości są nieuprawnione. Przeciwko osobie, która zainicjowała tę kampanię oszczerstw dyrektor Andrzej Konieczny skierował pozew do sądu. (...)"

 

 

 

Źródło: wyborcza.pl, onet.pl, lasy.gov.pl

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE