katalog 2023
Informacje

Litwa. Lasy litewskie wprowadzają nowe metody pomiaru drewna

Dodano: 23.02.2022

Litewskie Lasy (VMU) unowocześniają procesy pomiaru i rozliczania drewna, co pozwoli na jego szybszą, pewniejszą pracę przy jednoczesnym obniżeniu kosztów.

 

 

- Właściwy pomiar drewna to jedno z głównych zadań strategicznych naszej firmy, dlatego robimy szybkie postępy we wdrażaniu najnowszych technologii. Rekordowe wyniki finansowe VMU dają nam możliwości inwestowania w najnowsze i najbardziej zaawansowane technologie, możemy zwracać większą uwagę na lepszą organizację naszej pracy i szkolenia pracowników, a z roku na rok dbać o coraz większy postęp w przejrzystości procesów pomiaru. Przed reformą VMU (Litewskie Lasy Państwowe - przyp. red.), każdy z 42 oddziałów regionalnych stosował inne metody pracy i technologii pozyskania drewna. Aktualna reforma pozwoliła zunifikować nasz system, dzięki czemu będzie bardziej przejrzysty, szybszy i bardziej niezawodny, powiedział Valdas Kaubrė, Generalny Dyrektor Litewskich Lasów Państwowych.

 

Według wstępnych danych VMU, przychody w 2021 r. wyniosą rekordowe 190 mln euro, z czego zysk – 66 mln. euro.

 

Fotogrametryczna metoda pomiaru drewna daje dokładność ok. 97 proc. - W tym roku, po przejściu na tak dokładną metodę, będziemy mieli najbardziej przejrzysty proces pomiaru drewna, jakiego jeszcze na Litwie nie było, mówi V. Kaubre.

 

Podczas centralizacji i standaryzacji procesów pozyskiwania i sprzedaży drewna, VMU w 2019 r. oddzieliło pozyskiwanie i handel drewnem od działalności leśnej, co pozwoliło na ograniczenie kosztów i optymalizację zatrudnienia. Teraz zamiast 1000 pracowników, którzy brali udział w procesie pozyskania i handlu drewnem i jednocześnie pełnili innego rodzaju funkcje, obecnie pracuje tylko 300 leśników, odpowiedzialnych za poszczególne procesy.

 

Przedsiębiorstwo Litewskich Lasów (VMU) jest litewskim strategicznym przedsiębiorstwem państwowym, które zarządza na zasadzie powiernictwa połową litewskich lasów i corocznie wprowadza na rynek około 3,6 mln metrów sześciennych drewna.

 

 

Źródło: VMU

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE