proml
Informacje

Kontrowersje wokół spółki LP - Polskie Domy Drewniane S.A.

Dodano: 10.07.2018

4 lipca br. do Sejmu trafił projekt nowelizacji tzw. ustawy o lasach - zakłada on powołanie nowej spółki "Polskie Domy Drewniane S.A.", której celem będzie wspieranie budownictwa mieszkaniowego przy wykorzystaniu technologii energooszczędnego budownictwa drewnianego. Nie brakuje związanych z tym kontrowersji.

 

 

Jak podaje portal bankier.pl, spółka będzie operatorem mieszkaniowym działającym w ramach programu Mieszkanie plus. Inwestycje budowane przez PDD będą przeznaczone na wynajem oraz na wynajem z opcją dojścia do własności.

 

Założycielami spółki będą Lasy Państwowe, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. Spółka będzie budować nie tylko domy jednorodzinne, ale także wielorodzinne. Jej kapitał zakładowy ma wynosić co najmniej 50 mln zł; Lasy Państwowe mają wnieść do spółki grunty, a NFOŚGiW oraz BOŚ sfinansować budowę domów.

 

Autorzy nowelizacji i pomysłodawcy PDD widzą w pomyśle budowania drewnianych domów same plusy. Niestety wady projektu wytykają inni.

 

Sprzeciw do nowych zapisów ustawy wyraził w oficjalnym piśmie m.in. Krajowy Sekretariat Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ ?Solidarność". Obawy te dotyczą umieszczenia zapisów o PDD S.A. w ustawie o lasach.

 

Wątpliwości mają również przedsiębiorcy działający na rynku budownictwa drewnianego: z jednej strony wyrażają zadowolenie z zainteresowania jakie rząd przejawia w tym zakresie, z drugiej - obawiają się zakłócenia konkurencyjności tego rynku, a prawdziwą promocją budownictwa drewnianego powinno być urealnienie cen drewna  i zmiany w przepisach budowlanych.

 

Ministerstwo Środowiska chce wprowadzić ustawę jak najszybciej i przewiduje, że PDD S.A. wybuduje 35 tys. mieszkań i ponad 1000 domów jednorodzinnych.Planowo, jeszcze w tym roku ma powstać 100 mieszkań i 50 budynków jednorodzinnych.

 

 

 

 

 Źródła: bankier.pl, drewno.pl, Las Polski 12/2018

 Fot. trak-bud.pl

 

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE