FPK JG
Informacje

Kierunek: edukacja leśna

Dodano: 17.09.2022

GAZETA LEŚNA rozmawiała z dyrektorami techników leśnych na temat aktualnej oferty edukacyjnej.

 

Reporterzy GAZETY LEŚNEJ rozmawiali z dyrektorami placówek w Rogozińcu, Biłgoraju i Warcinie. 

 

"W Zespole Szkół Leśnych w Biłgoraju (szkoła podlega pod ministra klimatu i środowiska) oferta edukacyjna jest stała: technikum leśne i branżowa szkoła I stopnia na maszyny leśne. Jednostka stara się urozmaicać proces kształcenia, dydaktykę. W związku z reformą systemu edukacji wprowadzono dodatkowy przedmiot – arborystykę" - czytamy w artykule, który ukazał się we wrześniowym numerze czasopisma.


"Ponadto jest oddawane do użytku nowe boisko, bieżnia, skocznia i siłownia w internacie. Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju prowadzi także rozmaite projekty mogące dawać uczniom różne uprawnienia.


– Nasi absolwenci są wszechstronnie przygotowani. Mogą uzyskać uprawnienia operatora drona, wielofunkcyjnych maszyn operacyjnych, operatora pilarki i HDS, a także prawo jazdy kategorii B czy uprawnienia do prowadzenia pojazdów wolnobieżnych. To są dokumenty wspomagające młodzież szukającą pracy w przemyśle drzewnym, w zakładach usług leśnych, w ochronie środowiska, w urzędach, w branży pielęgnacji zieleni. Mamy też kursy arborystyczne, pielęgnacji drzew ozdobnych – wylicza Barbara Serafin, dyrektorka ZSL w Biłgoraju.


Jak mówi zainteresowanie podjęciem nauki w jej szkole wydaje się znacznie wyższe niż w poprzednich latach – zwykle było około 70–80 osób, które wybrało Biłgoraj jako szkołę pierwszego wyboru, w tym roku jest ich aż 107.


Dla tych, którzy nie znają systemu rekrutacji do szkół średnich wyjaśnienie: uczeń wybierając szkoły, do których chciałby pójść po podstawówce tworzy ranking: na pierwszym miejscu stawia szkołę, do której chce iść najbardziej, na drugim szkołę, do której chciałby pójść, jeśli nie dostanie się do pierwszej, i tak dalej. Wszystko to odbywa się przez internet".

 

Jak wynika z rozmów, przed absolwentami szkół leśnych otwierają się atrakcyjne możliwości zawodowe - i to nie tylko w leśnictwie.


"– Widzę obecnie bardzo duże zainteresowanie nauką w naszej szkole, kształceniem zawodowym, szczególnie w zawodzie operatora– mówi Antoni Pawłowski, dyrektor placówki.


Rozpoczynając naukę w Zespole Szkół Leśnych w Rogozińcu jest do wyboru kierunek – technik leśnik i branżowa szkoła trzyletnia o profilu operator maszyny leśnej.


– Co bardzo istotne, po szkole można od razu podjąć pracę. Zulowcy przyjeżdżają do nas i proponują uczniom zatrudnienie. Czegoś takiego dawniej nie było. Pojawiają się nawet propozycje pracy za granicą: w Niemczech, Czechach, Kanadzie, Anglii, Skandynawii. Takie oferty otrzymujemy też drogą mailową. Widać, że na współczesnym rynku pracy w lesie bardzo brakuje ludzi – dodaje dyrektor Pawłowski.

 

Edukacja leśna jest realizowana według podstawy z 2017 roku, która obecnie powoli dobiega końca. Jeśli chodzi o nowinki to egzamin zawodowy dla klas LES 01 i LES 02 będzie teraz elektroniczny i tylko jeden, na koniec kształcenia.


W Rogozińcu uczniowie mają okazję zaopatrzyć się w kwalifikacje mogące znacznie zwiększyć ich szanse na rynku pracy: spawacza, kurs UDT, pilarza, arborysty czy prawo jazdy kategorii B i T".

 

To jedynie fragment reportażu, który ukazał się na łamach wrześniowego numeru GAZETY LEŚNEJ. Zapraszamy do prenumerowania największego czasopisma branżowego w kraju!

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE