KOPA KAMIŃSKI
Informacje

Amerykański kornik w naszych stronach

Dodano: 18.07.2022

Na łamach czasopisma "Forests" ukazał się artykuł dotyczący prognoz dla rozprzestrzeniania się w Europie kornika pochodzącego z Ameryki Północnej.

 

Jak czytamy w artykule "Potential European Geographical Distribution of Gnathotrichus materiarius (Fitch, 1858) (Coleoptera: Scolytinae) under Current and Future Climate Conditions" (ang. "Potencjalne Rozmieszczenie Geograficzne Kornika Gnathotrichus materiarius (Fitch, 1858) (Coleoptera: Scolytinae) w Aktualnych i Przyszłych Warunkach Klimatycznych"), owady rozprzestrzeniają się na naszym kontynencie od lat 30 ubiegłego wieku. Żerują na drzewach iglastych, drążąc chodniki stosunkowo głęboko pod korą.

 

Do niedawna istniało niewiele prac naukowych przewidujących zmiany w występowaniu kornika w obliczu zmian klimatycznych. Zespół naukowców - Radosław Witkowski, Marcin Dyderski, Marta Bełka i Andrzej Mazur - wykorzystał algorytm MaxEnt do oszacowania areałów, które potencjalnie mogą stanowić nisze środowiskowe dla inwazyjnego gatunku na lata 2050 i 2070. Analiza wykazała, że obszary wcześniej niedostępne dla chrząszczy będą stawały się dla niego coraz bardziej przyjazne. Ze względu na powszechne występowanie drzew żywicieli, kornik może się rozprzestrzeniać na Bałkanach, nad Morzem Czarnym, na Kaukazach, w krajach Bałtyckich, Półwyspie Skandynawskim i na Ukrainie.

 

Jako, że gatunek Gnathotrichus materiarius powoduje dość poważne uszkodzenia drzew, może powodować poważne straty materialne w lasach. Uczeni - autorzy tekstu - twierdzą, że ich badania mogą pomóc w opracowaniu zintegrowanej strategii ochrony przed szkodnikiem.

 

Fot. R. Witkowski

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE