KOPA KAMIŃSKI
Technika leśna

Teraźniejszość i przyszłość sadzenia

Dodano: 19.02.2024

W ofercie OTL Jarocin znajdziemy dwa modele sadzarek, ośrodek bierze też udział w testach autonomicznej sadzarki.

 

Na łamach GAZETY LEŚNEJ numer 2/2024 ukazał się dodatek specjalny poświęcony sadzarkom. Jednym z zaprezentowanych producentów jest OTL Jarocin.

 

Sadzarka SZ z „chwytakowym” systemem podawania jest skuteczna szczególnie przy sadzeniu małych sadzonek (w tym również z zakrytym systemem korzeniowym).

 

Wyposażenie w krój przedni ma na celu zabezpieczenie konstrukcji (głównie płużka) przed nadmiernymi przeciążeniami. Płużek wykonuje bruzdę, w którą sadzonki podawane są mechanicznie przy pomocy zespołu złożonego z tarczy i uchwytów zaciskanych sprężynowo. Konstrukcja maszyny sprawia, że może być ona wykorzystywana do sadzenia sadzonek drzew iglastych (jednolatek) oraz
drzew liściastych (o ograniczonej wysokości).

 

Zespół podający sadzonki ma możliwość montowania (lub wykorzystywania) od 1 do 6 uchwytów, co przekłada się na odstęp między sadzonkami w rzędzie (od ok. 0,45 do 2,7 m) niezależnie od prędkości przejazdu. Regulacja odstępu nie wymaga uciążliwej wymiany przekładni ani zębatek. Zamontowane zadaszenie osłania obsługę sadzarki przed wpływem warunków atmosferycznych, a przygotowane sadzonki przed nadmiernym przesychaniem.

 

W 2021 roku zwiększono możliwości w zakresie większych sadzonek. Obecnie sadzarką SZ można sadzić sadzonki o systemie korzeniowym do 25 cm i wysokości do 60 cm. Ulepszono różne elementy wpływające na wydajność sadzenia sadzonek z bryłką.

 

Do większych sadzonek

 

W nowych sadzarkach GNKp wprowadzono elementy poprawiające ergonomię pracy oraz ułatwiono bieżącą konserwację urządzenia, zmieniając położenie punktów smarowania. Zwiększono prześwit w ramionach zespołu sadzącego dla umożliwienia sadzenia sadzonek z dużym systemem korzeniowym. Wzmocniono również osłony zespołu napędowego i skorygowano elementy prowadzące dla tarczy gumowej, poprawiając skuteczność pracy.

 

Podstawowe zespoły maszyny to: krój tarczowy oraz płużek. Krój jest jednocześnie elementem napędowym tarcz podających sadzonki. Ukształtowanie płużka gwarantuje wykonanie poprawnej bruzdy, którą sadzonki podawane są przy pomocy gumowych tarcz. Na korpusie GNKp umocowane są siedziska obsługi sadzarki – wyposażone w biodrowe pasy bezpieczeństwa oraz regulowane podnóżki. Ponadto sadzarka wyposażona jest we wsporniki do ułożenia skrzynek z sadzonkami oraz daszek ochraniający obsługę przed wpływem złych warunków atmosferycznych. Zainstalowany sygnał dźwiękowy umożliwia kontakt obsługi z operatorem ciągnika. Zaletą sadzarki GNKp jest to, że w sprzyjających warunkach, na powierzchniach słabo zachwaszczonych jest możliwość sadzenia bezpośrednio bez przygotowania gleby.

 

W wyniku optymalizacji procesów produkcyjnych i łańcuchów dostaw, przy ogólnoświatowych wzrostach cen, OTL Jarocin stara się utrzymać wzrost cen na minimalnym poziomie.

 

Robot do sadzenia RoboFor

 

We wrześniu 2022 przeprowadzono cykl testów terenowych i zakończono realizację prac badawczo-rozwojowych projektu „Mobilny automat do leśnych prac odnowieniowych oraz zalesiania terenów porolnych i rekultywowanych (RoboFoR)” zleconych przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych w Warszawie. Projektowi przewodził UR im. H. Kołłątaja w Krakowie przy współpracy z AGH w Krakowie, Siecią Badawczą Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny oraz OTL Jarocin.

 

Praca ma polegać na automatycznym przygotowaniu placówki, pobraniu z kasety i posadzeniu sadzonki zgodnie z wybraną więźbą. Robot posiada samopoziomujący układ trakcyjny, system kierowania modułem nawigacji satelitarnej, wspomagający autonomiczne nawigowanie i wybór miejsca sadzenia, magazyn kaset wraz z zautomatyzowanym podajnikiem, zespół sadzący składający się z wału przygotowującego placówkę, rozchylanego kostura oraz zespołu kół dogniatających. W maszynie zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych.

 

W Urzędzie Patentowym RP złożono 8 wniosków o przyznanie patentów na wynalazki. Obecnie OTL prowadzi prace nad wykorzystaniem jednostki jako nośnika także innych narzędzi.

 

Ten i wiele więcej artykułów na temat techniki, a także całej branży leśnej znajdziecie na łamach GAZETY LEŚNEJ. Zachęcamy do prenumerowania największego czasopisma branżowego w kraju!

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE