oleje Klimowicz Neste
Technika leśna

Szwecja. Testy asfaltu na bazie ligniny

Dodano: 10.03.2021

Szwedzka firma transportowa Svevia, we współpracy ze Stora Enso rozpoczęła testy nowego asfaltu na bazie ligniny.

 

 

W eksperymencie masa bitumiczna (uszczelniacz materiału ropopochodnego użytego do nawierzchni jezdni), został zastąpiony komponentem pochodzenia naturalnego – ligniną Lineo, wyprodukowanej przez Stora Enso. W ramach próby asfalt położono na 15-sto kilometrowej drodze między Sandbrink i Gnesta w Szwecji.

 

Jako alternatywę dla bitumu (żywicy) wybrano ligninę, ponieważ jest to substancja pochodzenia naturalnego, zawarta w drewnie, która może zmniejszyć negatywny wpływ asfaltu na klimat. Lignina to złożony polimer pochodzenia roślinnego występujący w ścianach komórkowych wszystkich roślin lądowych, który łączy w sobie celulozę z hemicelulozą. Daje drewnu wytrzymałość, trwałość i odporność. To właśnie te właściwości sprawiają, że jest ciekawym surowcem do produkcji asfaltu.

 

- Asfalt składa się ze żwiru i bitumu, który jest produkowany z ropy naftowej. Jeśli uda nam się znaleźć coś, co zastąpi bitum jako spoiwo w asfalcie, może to znacznie zmniejszyć negatywny wpływ na klimat, powiedział Mattias Andersson, specjalista ds. Produktów asfaltowych w firmie Svevia.

 

Pierwsza część eksperymentu przeprowadzonego we wrześniu 2020 r. przez Svevię i Stora Enso przyniosła obiecujące wyniki. Nawierzchnia drogi wyglądała dobrze i jednolicie. Obecnie specjaliści z obu firm czekają, aby zobaczyć, jak nowy materiał będzie się po wiosennych roztopach.

 

 

 

Źródło: storaenso.com, Fot. Pixabay

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE