pko baner
Technika leśna

Bardzo stare "pilarki"

Dodano: 22.01.2016

Jak wyglądała ewolucja pilarek?

 

Pierwszą pilarkę - choć nazwa może być w tym przypadku myląca - skonstruowano około roku 1870. Konieczność stworzenia takiego urządzenia zaistniała w związku z rosnącym zapotrzebowaniem na drewno. Maszyna nie była zbyt poręczna: napędzana parą konstrukcja w której brzeszczot pracował ruchem posuwisto-zwrotnym ważyła, uwaga... 1800 kg wraz z lokomobilą. Nie zmienia to jednak faktu, że coś zaczęło się dziać w tej części techniki leśnej. Zarysowała się pierwsza wizja maszyny do cięcia drewna.

 

Pierwszą pilarkę ręczną zaprojektowano i wyprodukowano dopiero w 1916 roku. Był to model Sector szwedzkiego pochodzenia. Maszyna służyła do cięcia drewna na odcinki i miała łukowato wygiętą prowadnicę. Tak powstał kształt znany dziś pod nazwą piły łukowej, która do pilarki ma już całkiem niedaleko. Pochodne tego modelu wyglądały mniej - więcej tak:

 

 

 

Później pojawiły się właściwe już pilarki łukowe, przeznaczone specjalnie do cięcia papierówki:

 

 

 

Z których niektóre do dziś są "na chodzie":

 

 

 

Później piły te rozwijały się w kierunku uniwersalności i poręczności. Takie maszyny wprowadzono na rynek w roku 1953 - jest to model 3MG z całkowicie nowym rodzajem prowadnicy jako wyposażeniem opcjonalnym:

 

 

Pilarki łukowe nie odeszły całkiem w niepamięć po pojawieniu się tego rewolucyjnego rozwiązania, ale możliwości jakie pojawiły się wraz z taką poręczną prowadnicą dały początek zupełnie nowym trendom. Maszyn z łańcuchowym układem tnącym można już było używać w ogrodach - stały się uniwersalne i lekkie.

 

Jednocześnie z "ewolucją" pilarek łukowych postępowały prace nad maszynami o nieco innym typie prowadnicy. Znacznie wcześniej, bo w roku 1927, firma Stihl wyprodukowała elektryczne urządzenie obsługiwane przez dwóch pracowników. Służyło głównie do cięcia drewna na kawałki już po ścince.

 

 

Później pojawiły się podobne modele spalinowe, a lata trzydzieste ubiegłego wieku przyniosły takie zbawienne elementy jak sprzęgło odśrodkowe czy smarowanie łańcucha. W 1950 roku pojawiła się 16 kilogramowa pilarka ręczna z nastawnym gaźnikiem, który uczynił urządzenie niezwykle użytecznym - moża było obracać maszynę podczas pracy! Ten oraz kolejne modele to już znane nam dobrze pilarki, których używamy do dziś.

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE