stihl wiosna
Technika leśna

1000 harwesterów i 45-letnie maszyny

Dodano: 20.06.2023

Na konferencji „Nowoczesne technologie i inżynieria w zrównoważonym użytkowaniu lasu” mówiono o sztucznej inteligencji w lesie, automatycznym sadzeniu, bardzo starych maszynach i wielu innych ciekawych kwestiach

 

Konferencja „Nowoczesne technologie i inżynieria w zrównoważonym użytkowaniu lasu” odbyła się w dniach 4–6 czerwca 2023 r. w Krakowie. Organizatorem była tamtejsza Katedra Użytkowania Lasu, Inżynierii i Techniki Leśnej na Wydziela Leśnym Uniwersytetu Rolniczego.



Prof. Janusz Sowa, emerytowany profesor UR w Krakowie mówił o zastosowaniu sztucznej inteligencji w gospodarce leśnej. Do czego można ją wykorzystać? Na przykład do analizy danych ze zdjęć lotniczych na obszarach klęsk żywiołowych w lasach. Albo do analizy i raportowania na podstawie danych zawartych w systemie informatycznym LP.



Więcej rewolucji, jak mówił profesor, sztuczna inteligencja zrobi w administracji Lasów Państwowych, co będzie nieść za sobą konieczność redukcji zatrudnienia w LP.



Prof. Paweł Tylek opowiadał o RoboFor, czyli autonomicznej maszynie do sadzenia lasu.



Więcej: https://firmylesne.pl/lista/technika-lesna/pokaz/robot_do_sadzenia_lasu,5241



Krzysztof Polowy z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu mówił, że harwester zwykle tnie i wyrabia drewno przez jakieś 3-4 godziny z ośmiogodzinnej zmiany roboczej. Reszta czasu zajmują przejazdy od drzewa do drzewa, przerwy operatora, serwis. itp.



W przypadku forwardera najwięcej czasu podczas zmiany roboczej trwa załadunek (ok. 45 proc.) i rozładunek (ok. 20 proc.). Jazda z ładunkiem lub bez to łącznie ponad 30 proc. czasu pracy maszyny.



Okazuje się, że w czasie dnia roboczego dobrzy operatorzy potrafią ok. 30 min. pracować jednocześnie jadąc maszyną i pracując żurawiem. Przez pozostały czas pacy maszyny forwarder albo tylko jedzie, albo tylko rusza żurawiem.



Włodzimierz Stempski z tego samego wydziału mówił, że w Polsce wg szacunków mamy dziś ok. 1000 harwesterów. Przedsiębiorcy leśni kupują coraz większe maszyny, w ofercie są już głównie maszyny 8-kołowe, rzadziej 6-kołowe. Dawniej dominowały maszyny 4-kołowe.



Ciekawe dane przedstawił prof. Waldemar Gil z Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku. Przeciętna wieku ciągników rolniczych (głównie MTZ) i skiderów (głównie LKT, ale też Kokmus) używanych do zrywki w Bieszczadach to ponad 30 lat! Są maszyny, które pracują ponad 45 lat!



Tadeusz Moskalik w warszawskiej SGGW zbadał wydajnośc harwestera John Deere 1270G. Wyszło, że średnio maszyna w warunkach polskich pozyskuje dziennie ok. 114 m sześć. drewna, spalając przy tym ok. 112 l.



Uszkodzeniom drewna pozyskanego harwesterem John Deere 1170E z głowicą H414 przyglądali się Dariusz Kulak, Arkadiusz Stańczykiewicz i Kornelia Ryglewicz z UR w Krakowie. Okazało się, że głowica harwesterowa zdziera zimą ok. 4 proc. kory z pozyskiwanych kłód, a latem ok. 10 proc.



W trakcie konferencji odbył się, przełożony z roku 2020 z powodu pandemii, benefis prof. Sowy z okazji jego przejścia na emeryturę. W części terenowej uczestnicy konferencji zwiedzili Ośrodek Hodowli Żubrów w Puszczy Niepołomickiej.



Rafał Jajor


Więcej o konferencji przeczytasz w GAZECIE LEŚNEJ 7/2023!

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE