KOPA KAMIŃSKI
Ograniczenia cięć

Ministerstwo na temat ograniczeń

Dodano: 05.04.2024

Realizacja umów średnio w 89 proc., 10 umów zagrożonych niezrealizowaniem, 300 tys. m sześć. pozyskanego drewna mniej - podaje MKiŚ w sprawie ograniczeń cięć.

 

4 kwietnia 2024 roku odbyły się dwa spotkania, na których zjawili się przestawiciele Polskiego Związku Pracodawców Leśnych. Prezes Związku Wojciech Wójtowicz brał udział w sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa poświęconej decyzji MKiŚ z 8 stycznia 2024, a dyrektor biura PZPL Rafał Jajor - w posiedzeniu Zespołu do spraw wzmocnienia ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

 

Przedstawiciele Ministerstwa podali bardzo istotne informacje na temat ograniczeń cięć, mianowicie: do pozyskania na terenie objętym ograniczeniami cięć planowane było 1,8 miliona m sześć. drewna, wartość ta spadła wskutek decyzji do 1,5 miliona m sześć. drewna, czyli o 300 tysięcy m sześć. mniej. 

 

Firmy pracujące na terenach objętych ograniczeniami mogą wykonać umowy średnio w 89 proc., czyli o 11 proc. mniej niż zakładano, ale jest to tylko wartość średnia. Wiadomo, że 10 umów jest zagrożonych niespełnieniem warunku 70 proc. wykonania. Sytuacja ta dotyczy 12 firm. Na chwilę obecną umowy te mogą być zrealizowane w 45 - 69 proc.. Mowa o nadleśnictwach Borki, Stuposiany, Bircza, Dukla, Suchedniów, Miękinia.

 

Podczas sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Wojciech Wójtowicz zwrócił uwagę, że drzewostany nie powinny być wyłączane z gospodarki jedynie na podstawie wieku. Prezes PZPL pytał też czy Ministerstwo posiada dane na temat liczby firm zagrożonych niewykonaniem umów. 

 

Źródło: PZPL, sejm.gov.pl

Fot.: sejm.gov.pl (transmisja z posiedzenia)

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE