bsp
WBleasing
Informacje

Przetargi na klęsce cz. 4

Dodano: 20.12.2017

Lipusz to kolejne nadleśnictwo z tych najbardziej dotkniętych klęską sierpniowych nawałnic. Tu jednak konkurencja na przetargach na prace leśne w roku 2018 była mniejsza niż gdzie indziej. Dlaczego?

 

 

Odpowiedzią są dość wysokie wymagania, jakie nadleśnictwo postawiło przed wykonawcami.

 

Lipusz podzielił pracę leśne w roku 2018 na pakiety zawierające po jednym do czterech leśnictw. Do wykonania były wszystkie prace w tych leśnictwach. Wykonawcy mogli składać oferty na maksymalnie trzy pakiety.

 

Na każdy pakiet wymagane było posiadanie oddzielnych środków finansowych lub zdolności kredytowej na kwotę od 1,1 do 1,7 mln zł, w zależności od pakietu. Wymagane było też posiadanie harwesterów (od 1 do 3 w zależności od pakietu), a także kilku maszyn zrywkowych i innych.

 

Drwali trzeba było zatrudniać od 12 do nawet 25, w zależności od pakietu. Należało też wykazać się wysokimi przerobami w ciągu ostatnich 3 lat: od 3,8 do 5,5 mln zł w zależności od pakietu. Wadia były rzędu 200, 300 tys. zł.

 

I najważniejsze: kryteria oceny ofert. 60 proc. za cenę, 10 proc. za stosowanie olejów biodegradowalnych do układów tnących, oraz aż 30 proc. za realizację pozyskania harwesterami nie starszymi niż 7 lat i dwa miesiące (okres amortyzacji).

 

I to ostatnie kryterium miało zapewne decydujący wpływ na fakt, że w przetargu na 9 pakietów złożono zaledwie (!) 14 ofert. Przypomnijmy, że w Rytlu ofert było prawie 90.

 

Nie oznacza to jednak, że o pakiety z dużym udziałem pozyskania harwesterowego nie rozegrała się walka. Zaniżenia w stosunku do cen zaoferowanych przez nadleśnictwo były rzędu od minus 2 proc. do minus 28 proc.

 

Ale była też oferta przekraczająca cenę zamawiającego, a jeden pakiet nie miał żadnej oferty. Informacje pochodzą z ogłoszenia po otwarciu ofert.

 

Pakiety zostały wycenione przez nadleśnictwo na kwoty od 8 do 11 mln zł.

 

 

 

O pozostałych przetargach na klęsce czytaj też:

 

Przetargi na klęsce:

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/przetargi_na_klesce,3884

 

Przetargi na klęsce 2:

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/przetargi_na_klesce_cz_2,3885

 

Przetargi na klęsce 3:

http://firmylesne.pl/lista/informacje/pokaz/przetargi_na_klesce_cz_3,3886

 

 

A jak przebiegają przetargi poza klęską? Napisz do nas: info@firmylesne.pl

 

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE