Najnowsza głowica ścinkowa Woodcracker marki Westtech nadaje się do pracy w trudnym terenie, na stokach czy terenach podmokłych. To inteligentne urządzenie przeznaczone dla ciężkich nośników narzędzi takich jak koparki. Producent informuje, że jest przeznaczone do ścinki drzew niebezpiecznych, potencjalnie również wycinki „po kawałku”, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Połączenie z nośnikiem jest proste („plug-and-play” przy pomocy szybkozłącza hydraulicznego), a konstrukcja głowicy jest wykonana z odpornej stali Hardox pokrywanej elektrochemicznie powłoką ochronną i malowaną proszkowo.
Urządzenie można obracać bez ograniczeń w zakresie 360 stopni dzięki mocnej i szybkiej obrotnicy. Głowica jest lekka, ale posiada mocny chwytak pozwalający na pewne radzenie sobie z trudnymi drzewami. Nad odpowiednim napięciem łańcucha na prowadnicy czuwa automatyczny napinacz. Łańcuch jest smarowany przy pomocy smaru zamiast oleju – rozwiązanie to generuje mniej zanieczyszczeń w miejscu pracy i jest bardziej długotrwałe.
Cięcie pod dowolnym kątem
Nowa głowica Log Max 6000V Top Saw z funkcją Tilt Control umożliwia ustawienie urządzenia pod dowolnym kątem. Osprzęt będzie dostępny dopiero w pierwszym kwartale 2026 roku, ale producent już zdradza parę szczegółów.
Rozwiązanie ma być szczególnie przydatne przy pracy z wyjątkowo rozgałęziającymi się drzewami lub na stromych stokach. Przeprojektowano także skrzynkę piły, tak, że może pomieścić prowadnicę o długości do 90 centymetrów. Wraz z dodatkową płytą ochronną pozwala to na bezproblemowe cięcie drzew o średnicy do 78,4 centymetra.
Ulepszono także system pomiaru długości: zmiany obejmują przeprojektowany cylinder, poprawioną hydraulikę, wzmocnione ramię kółka pomiarowego i zwiększenie jego średnicy. Log Max 6000V wyposażono w dwa silniki 318 MK2, cechujące się wytrzymałością i niewielkimi potrzebami serwisowymi. Kalamitki umieszczone na przedzie ułatwiają aplikację smaru. Jak przystało na współczesne urządzenie, nowa głowica Log Max idzie w parze z systemem kontroli – w tym wypadku Log Mate 510 opartym na systemie operacyjnym Windows.
Nowością w modelu 6000V jest też system Active Friction Control (ang. Aktywna Kontrola Tarcia), który ma za zadanie redukować destrukcyjne siły powstające między pniem a ramą urządzenia. To z kolei przekłada się na mniejsze zużycie głowicy i lepszą jakość ścinanego surowca. Rozwiązanie opiera się na sensorze, zamontowanym na górnym nożu okrzesującym, pozwalającym na mapowanie kształtu pnia podczas przesuwania. Na podstawie tych informacji system dostosowuje ciśnienie i siłę do aktualnych potrzeb.
Układ tnący ma wychylną ramę z aktywnym zawieszeniem, co pozwala na przechylanie celem uniknięcia wygięcia prowadnicy. Nowy model jest dostępny w dwóch rozmiarach: CS545 i CS610 – pierwszy ma maksymalną średnicę cięcia 540 milimetry, a drugi – 610 milimetrów. Masa CS545 to 610 kilogramów (780 kilogramów w pełnym wyposażeniu), podczas gdy CS610 waży 900 kilogramów (1000 kilogramów w pełnym wyposażeniu). Zaleca się stosowanie głowic z nośnikami o masie odpowiednio 8–15 ton i 15–20 ton.