W spotkaniu uczestniczyli również członkowie Zespołu Doradczego z Przew. Piotrem Grygierem oraz Naczelnicy DGLP pani A. Niewiadomska i J. Kapral.
Spotkanie otworzył Prezes ZG SPL Jan Kubiak który przywitał zaproszonych gości.
Dyrektor Generalny przedstawił i omówił szeroko sytuację w Lasach Państwowych. M.in. zmniejszenie dochodów pochodzących ze sprzedaży drewna, a z drugiej strony oszczędnościowe działania LP - 10% spadek płac i zmniejszenie zatrudnienia o 1tys,osób.
Dyrektor przedstawił sytuację w poszczególnych RDLP. Podkreślił, że koszty Lasy tną wszędzie i problemy mniejszych dochodów nie są zrzucone tylko na zule i drzewiarzy. Podkreślił, że w całej europie sytuacja w branży leśnej jest krytyczna.
Następnie głos zabrał Przewodniczący Zespołu Doradczego Piotr Grygier, który przedstawił zsyntetyzowane wnioski ze spotkań zespołu Doradczego. Prezes J. Kubiak podkreślił, że Zespół i Przedsiębiorcy liczą, że pan Dyrektor Generalny weźmie pod uwagę wypracowane wnioski.
Następnie rozpoczęła się dyskusja a w niej m.in. poruszano następujące tematy:
- brak informacji na stronie internetowej LP o spotkaniach Przedsiębiorców z Dyrektorem Gen. LP
- wg. przedsiębiorców w wielu nadleśnictwach są niewłaściwe i nierzetelne rozliczania z zulami. np. nieodpowiednie strefowanie, wykonywanie czynności trzebieżowych na zrębach itp.
- przedsiębiorcy prosili, aby słowa ?kryzys?, nie wykorzystywać i jego kosztami nie obciążać przedsiębiorców przy planowaniu prac na 2010 r.
- nie żałować czasu na spotkania z przedsiębiorcami
- dlaczego w przetargach jedynym kryterium jest cena, a nie inne parametry oferenta? Dlaczego przetargi są ogłaszane do końca grudnia, podobno takie wymogi stwarza SILP? Dlaczego nadleśnictwa wymuszają za wykonane usługi dłuższe terminy płatności
- koledzy z zwrócili uwagę na przerost zatrudnienia w LP, na brak ciągłości pracy -co utrudnia pracę przedsiębiorcy, pytali o potrzebę zatrudnienia pracowników fizycznych w LP, porównując zarobki ich i naszych pracowników
- zleceniodawca powinien lepiej planować i nie zmieniać warunków ?gry? w czasie roku gospodarczego. Staranniejsze planowanie w nadleśnictwach pozwoli oszczędzić dodatkowe koszty które ponosi wykonawca
- przedsiębiorcy postulowali o wprowadzeniu w całej DGLP katalogów, żeby pakiety były całościowe obejmujące minimum jedno leśnictwo
- dlaczego nie mamy płacone za odbiórkę surowca, choć bardzo często wykonujemy tą czynność za Służbę Leśną?
Tematów i wniosków w dyskusji było dużo więcej, świadczą one o tym, że ze współpracą i partnerstwem na szczeblu LP - zule, różnie bywa.
Pan Dyrektor odnosząc się do poruszanych tematów i wylewanych żalów, powiedział, że nie może być tak, iż w terenie żyjemy za pan brat z leśnikami a tu wylewamy żale.
Nie do końca się z tym można zgodzić. Nie we wszystkich nadleśnictwach, leśnictwach no i RDLP jest dobra atmosfera do rozmów. Właśnie na takich spotkaniach, zulowiec ma okazję powiedzieć to, czego nie chce wysłuchać jego dyrektor, nadleśniczy, czy leśniczy. Inna sprawa czy takie spotkania powinny dotyczyć konkretów, czy też wylewania żali.
Myślę jednak, że Pan Dyrektor potrafi z takich spotkań wyciągnąć ?esencje? i pomijając niektóre ostre wypowiedzi, podejdzie ze zrozumieniem do poruszanych tematów a także do naszych często uzasadnionych emocji.
Romuald Roman, SPL
Tytuł i wstęp od redakcji.