Nadleśnictwa mają regularnie informować samorządy o swojej działalności – gospodarce leśnej, ochronie przyrody, planowaniu i ewentualnych zagrożeniach dla przyrody.
Dyrektor generalny LP Witold Koss wydał zarządzenie zobowiązujące nadleśnictwa w całym kraju do regularnego informowania samorządów o swojej działalności. Na mocy zarządzenia numer 115 z 18 września 2024 roku zarówno nadleśniczowie jak dyrektorzy RDLP będą raportować swoje działania bezpośrednio do rad gmin i sejmików wojewódzkich. Co więcej, tam gdzie lasy lub tereny do zalesienia zajmują ponad 100 hektarów nadleśniczowie będą mieli obowiązek udziału w sesjach rad gmin.
Witold Koss, uzasadniając swoją decyzję, mówił:
– Celem tej decyzji jest zwiększenie transparentności oraz wzmocnienie współpracy pomiędzy Lasami Państwowymi a samorządami. Udział w tych spotkaniach to okazja do bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami i przedstawicielami wspólnot lokalnych, a także rozmów na temat, ochrony przyrody, zrównoważonej gospodarki leśnej, edukacji, turystyki czy poprawy infrastruktury komunikacyjnej.
To właśnie zarządzenie numer 115 było głównym tematem rozmów, które odbyły się w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Uczestniczył w nim związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Gmin Wiejskich, urzędów marszałkowskich i wojewodów, a także, z ramienia Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Aleksander Jakubowski, dyrektor Departamentu Leśnictwa i Łowiectwa.
Obecni na spotkaniu samorządowcy docenili wprowadzenie zarządzenia, ale zwracali uwagę na konieczność rewizji Ustawy o lasach pod kątem kompatybilności z aktami prawnymi ochrony przyrody. Na ten temat mówił też Witold Koss:
– Ustawa o Lasach pochodzi z 1991 roku i zarówno leśnicy jak i samorządowcy są zgodni, że nie przystaje ona do dzisiejszej rzeczywistości. Czekając na jej zmianę podejmujemy decyzje, które w ramach obowiązującego prawa pozwolą nam na ścisłą współpracę z samorządami i spójne zarządzanie przestrzenią po to by zachować bioróżnorodność i sprostać wyzwaniom klimatycznym.
Ale to nie koniec istotnych spotkań – tego samego dnia leśnicy spotkali się także z sekretarzem stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Spotkanie dotyczyło współpracy w zakresie pozyskania środków unijnych na projekty związane z działaniami na rzecz klimatu, takimi jak mała retencja w lasach.
Jak czytamy w komunikacie Lasów Państwowych dotyczącym spotkań, zwiększenie transparentności działań nadleśnictw i regionalnych dyrekcji jest krokiem w kierunku zwiększania świadomości społecznej dotyczącej działania, celów i problemów jakimi zajmują się LP. Ma on też poprawić współpracę samorządów z nadleśnictwami i regionalnymi dyrekcjami.
Źródło i fot.: komunikat prasowy LP