Zaostrza się konkurencja między targami Elmia Wood i Forest
Dotychczas targi Elmia Wood organizowano co cztery lata – była to tak zwana „duża Elmia”. Również co cztery lata, z dwuletnim odstępem od Elmia Wood, organizowane były targi SkogsElmia, czyli „mała Elmia”.
Teraz organizatorzy ogłosili, że planują organizację Elmii Wood co dwa lata. „Małej Elmii” zatem już nie będzie. Organizatorzy piszą w poście na Facebooku, że wstrzymują organizację SkogsElmii by w pełni skupić się na największych targach Elmia Wood. Jak wynika z tego samego postu, Elmia Wood podpisała długoterminową umowę gruntową z Bratteborg Farm, dzięki czemu zwiększają się możliwości rozwoju wydarzenia.
Organizator ma już rozplanowany grafik, podał nawet daty na trzy edycje do przodu:
Znane są już daty wielkich szwedzkich targów: odbędą się 5-7 czerwca 2025, następnie 20-22 maja 2027, a potem 7-9 czerwca 2029.
– Jesteśmy dumni z Elmia Wood jako targów leśnych o wysokiej jakości i międzynarodowym zasięgu. Jest to koncepcja, która skupia całą branżę leśną w lesie i widzimy ogromny potencjał w umożliwieniu dalszego wzrostu i rozwoju targów w Bratteborgu – mówił Johannes Hansson, menadżer targów w Elmia Wood.
Ale konkurencja nie śpi: równie dynamicznie rozwijają się niedawno powstałe targi Forestry Expo, które w 2027 roku odbędą się praktycznie zaraz po Elmii Wood: w dniach 3-5 czerwca. Czyżby między targami rozwijała się walka o względy gości i wystawców?
Podczas pierwszej edycji targów Forestry Expo w 2023 roku wydarzenie odwiedziło ponad 10 tysięcy zwiedzających. Dla porówania, na Elmii zjawia się regularnie około 50 tysięcy zwiedzających oraz około 500 wystawców.
Co jednak bardzo istotne, nad Swedish Forestry Expo pracuje Szwedzkie Stowarzyszenie Dostawców Maszyn Leśnych (Maskinleverantörerna), w którym działają takie marki jak John Deere, EcoLog, Komatsu czy Rottne. Wydarzenie jest też organizowane w miejscu bardziej przystępnym dla zwiedzających: na torze wyścigowym Solvalla.
Targi Swedish Forestry Expo są też całkowicie skoncentrowane na pozyskaniu drewna i nie dotyczą praktycznie innych działów gospodarki leśnej, w przeciwieństwie do Elmia Wood.
Fot.: Elmia Wood