Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego niezbyt pochlebnie wypowiedziała się na temat przedstawionej przez Lasy Państwowe modyfikacji warunków technicznych. O tym, co ma się zmienić pisaliśmy niedawno. Zdaniem autorów wpisu na stronie organizacji, nowe warunki są „szkodliwe i cenotwórcze”.
Jak twierdzą przedstawiciele PIGPD, większość zmian w warunkach technicznych spowoduje istotne pogorszenie jakości sprzedawanego przez PGL LP drewna, sztuczne powiększenie masy partii tego drewna i narzucenie wymiarów niedogodnych dla przemysłu. Wszystko to z kolei doprowadzi do znacznego wzrostu kosztów zakupu drewna przy i obniżenia obniżeniu jego technologicznej przydatności.
Biorąc pod uwagę duży wpływ zmian na rynek drzewny, PIGPD prosi o udostępnienie analiz i badań uzasadniających takie postępowanie. Na ich podstawie będą formowane kolejne uwagi, oceny czy propozycje.
Wszystkie wskazane zmiany przedstawione w modyfikacji warunków technicznych prowadzą do podwyżek cen drewna. Tymczasem, jak pisze PIGPD, poziom jakości drewna oferowanego przez PGL Lasy Państwowe staje się coraz bardziej problematyczny dla sektora drzewnego.
„Proponowane jest dalsze pogorszenie standardów jakościowych, które wpływa negatywnie na efektywność przetwarzania drewna i jakość finalnych produktów. Obniżanie wymagań jakościowych surowca stanowi krótkoterminową strategię obliczoną na wymierne korzyści monopolisty. Taka strategia z punktu widzenia całego sektora w dłuższej perspektywie będzie prowadzić do większych strat ekonomicznych dla przedsiębiorstw drzewnych oraz zmniejszenia konkurencyjności polskiego przemysłu drzewnego na arenie międzynarodowej” – czytamy we wpisie z 16 października 2024 roku.
Przedstawiciele PIGPD uważają, że zamiast obniżania standardów jakościowych należy je podnieść, co zagwarantuje lepszą selekcję i dbałość o jakość surowca drzewnego oferowanego przez Lasy Państwowe. Wzrost tych wymagań przyczyni się do podniesienia standardów produkcyjnych i poprawy rentowności firm przetwarzających drewno.
Jakość surowca powinna być priorytetem w prawidłowym zarządzaniu zasobami leśnymi – argumentują członkowie PIGPD – zwłaszcza w obliczu rosnącej konkurencji na rynku europejskim. Drewno z innych krajów członkowskich jest wyrabiane w oparciu o wyższe standardy.
PIGPD wnosi o pilne wycofanie zapowiedzi modyfikacji warunków technicznych i proponuje spotkanie wszystkich organizacji przemysłu drzewnego w tej sprawie.
Źródło: pigpd.pl