

















Strona główna » Artykuły » Aktualności » Rosja. Nadchodzi spadek produkcji
Autor: Michał Procner
Rosyjski przemysł leśny w 2026 roku czeka poważny spadek produkcji.
Rosyjski przemysł leśny czeka w roku 2026 poważny spadek produkcji, co jest konsekwencją utrzymującej się presji geopolitycznej, rosnących kosztów i ograniczonego dostępu do rynków eksportowych. Według wypowiedzi Michaiła Jurina, wiceministra przemysłu i handlu, sektor ten wszedł w „trend spadkowy”, a w najgorszym scenariuszu produkcja drewna może zmniejszyć się nawet o 30 proc. względem poprzednich lat. Już obecnie dane wskazują na stopniowy spadek wyników: w trzecim kwartale produkcja surowca zmniejszyła się o 4,3 proc., a w październiku spadek przyspieszył do 7,8 proc., co świadczy o pogłębiających się problemach całego łańcucha dostaw i obróbki drewna w Rosji.
Głównymi czynnikami hamującymi rozwój przemysłu leśnego są wysokie stopy procentowe narzucone przez bank centralny, umacniający się rubel, który obniża konkurencyjność rosyjskiego drewna na
rynkach międzynarodowych, oraz coraz surowsze sankcje nałożone przez państwa zachodnie w odpowiedzi na działania polityczne Rosji. W rezultacie ograniczony dostęp do kluczowych rynków eksportowych, w tym europejskiego, obniża wartość rosyjskiego eksportu drewna, który od 2021 roku stracił ponad 20 miliardów dolarów w ujęciu wartościowym. Prognozy wskazują, że spadek produkcji może utrzymywać się również w roku 2027, jeżeli trudne dla Rosji warunki geopolityczne nie ulegną zmianie.
Rosyjski sektor leśny, który w przeszłości był jednym z filarów eksportu surowców naturalnych, boryka się także z wewnętrznymi trudnościami operacyjnymi. Jego kondycja odbija się na kondycji przedsiębiorstw: największe firmy zaczynają wykazywać symptomy poważnych problemów finansowych i operacyjnych. W kilku przypadkach organy podatkowe wszczęły postępowania upadłościowe przeciw kluczowym przedsiębiorstwom, a niektóre zakłady produkcyjne zostały zmuszone do redukcji zatrudnienia lub nawet
zawieszenia działalności z powodu niskiego wykorzystania mocy produkcyjnych.
Sytuacja ta ma duży wpływ na rynek pracy i gospodarkę regionalną w Rosji. Spadek produkcji drewna i przetwórstwa drewnianego oznacza redukcję zatrudnienia w branży, co może prowadzić do pogłębienia bezrobocia w regionach uzależnionych od przemysłu leśnego. Ponadto firmy z tego sektora są coraz mniej konkurencyjne wobec zagranicznych dostawców, szczególnie w warunkach, gdy kraj traci dostęp do dużych rynków zbytu.



