W 2007 r. przemysł drzewny zanotował wzrost produkcji sprzedanej o 12,6 proc., a produkcja mebli wzrosła o 8,6 proc. W pierwszym kwartale 2008 r. wzrost produkcji sprzedanej w przemyśle drzewnym wynosił tylko 1,8 proc. Zadecydowały o tym bardzo słabe wyniki produkcyjne marca.
Również producenci mebli osiągnęli w pierwszym kwartale 2008 r. niekorzystne wyniki ? produkcja sprzedana była o 2 proc. niższa niż rok temu.
Dane te obejmują produkcję zakładów o zatrudnieniu powyżej 49 osób. Po opublikowaniu danych obejmujących wszystkie zakłady wskaźniki wzrostu produkcji mogą się zmienić. Udział zakładów małych w ogólnej produkcji przemysłu drzewnego wynosi 15 proc.
W 2007 r. producenci wyrobów drzewnych osiągnęli rentowność netto 7,2 proc. (przy rentowności przemysłu przetwórczego 5,8 proc.). Wszystkie branże przemysłu drzewnego były w 2007 r. rentowne, a ich wskaźniki zyskowności netto wynosiły od 4,2 do 10 proc.
Tylko rentowność producentów mebli była niższa, wynosiła 3,6 proc. Rentowność tego przemysłu uzależniona jest od poziomu i efektywności eksportu, czyli od kursu euro i dolara.
Niepokoje na rynkach i groźba recesji w USA, prognozy zwolnienia gospodarki w krajach UE, wzrost inflacji na całym świecie spowodowany rosnącymi cenami żywności i ropy ? wszystko to wpływa na tempo wzrostu gospodarczego w Polsce.
Przeważają opinie, że wzrost gospodarczy w Polsce w 2008 r. będzie słabszy niż w ostatnich dwóch latach.
firmylesne.pl
Źródło: prof. Zofia Bolkowska Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej, Gazeta Przemysłu Drzewnego, czerwiec 2008,
drewno.net