Zarządzeniem numer 118 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z 2024 roku utworzono zespół do spraw optymalizacji w Lasach Państwowych – informują związki zawodowe działające w LP.
Warto w tym miejscu wyjaśnić, że słowo „optymalizacja” w wielu firmach jest eufemizmem oznaczającym nadchodzące cięcia w zatrudnieniu, łączenie jednostek, itd.. Naturalnie związku zawodowe są tym faktem zaniepokojone i domagają się podania szczegółowych informacji o zarządzeniu.
Krajowa Sekcja Leśnictwa i Ochrony Środowiska Związku Zawodowego „Budowlani”, Krajowy Sekretariat Budownictwa, Drzewiarzy i Ochrony Środowiska NSZZ „Solidarność” -80, Krajowy Sekretariat Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”, Krajowa Sekcja Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” oraz Związek Zawodowy Pracowników Technicznych Leśnictwa 25 października 2024 podjęły decyzję o powołaniu Sztabu Protestacyjnego Leśnych Związków Zawodowych. Powodem, jak wynika z udostępnionej treści Uchwały, jest „dramatyczna sytuacja ekonomiczna i zarządcza w jakiej znalazło się Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe”.
Sztab protestacyjny skierował do dyrektora generalnego LP Witolda Kossa wniosek o udostępnienie pełnej treści Zarządzenia numer 118 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych razem ze wszystkimi załącznikami. We wniosku pada również szereg pytań:
- W jakim celu powołany jest zespół do spraw optymalizacji w PGL Lasy Państwowe?
- Czy wdrożenie efektów pracy ww. Zespołu będzie miało negatywny wpływ na warunki pracy i zasady wynagradzania pracowników PGL Lasy Państwowe? Jeśli tak, to jaki?
- Czy wdrożenie efektów prac ww. Zespołu będzie miało wpływ na stan, strukturę i zmiany w zatrudnieniu w jednostkach organizacyjnych PGL Lasy Państwowe? Jeśli tak, to jaki?
- Czy wdrożenie efektów prac ww. Zespołu będzie powodowało istotne zmiany w organizacji pracy i podstawach zatrudnienia pracowników PGL Lasy Państwowe? Jeśli tak to jaki?
- Czy w wyniku wdrożenia efektów prac ww. Zespołu przewiduje się łączenie jednostek organizacyjnych LP – regionalnych dyrekcji, zakładów, nadleśnictw, leśnictw?
Przedstawiciele Sztabu Protestacyjnego Związków Zawodowych poprosiło o udzielenie odpowiedzi na pytania najpóźniej do dnia 4 listopada 2024 roku.
Warto w tym miejscu nadmienić, że wskaźnik liczby zatrudnionych w polskich Lasach Państwowych osób w przeliczeniu na 1000 hektarów zarządzanych lasów jest najwyższy w Europie. U nas jest to aż 3,2 leśnika na 1000 hektarów, podczas gdy średnia europejska wynosi 1,5 leśnika na 1000 hektarów. Pisaliśmy o tym wcześniej.
Tymczasem związki zawodowe w apelu do narodu wpadają w dość dramatyczne tony, sugerując planowany „demontaż” Lasów Państwowych. „Uśpiona opinia publiczna […] nie dostrzega prawdziwych zagrożeń jakie dotykają polski naród, polski majątek narodowy i w istocie niepodległości naszej umęczonej Ojczyzny” – czytamy w dokumencie. Autorzy sugerują, że celowo doprowadza się do ograniczenia produkcyjności lasów, co odbije się na „całej niemalże gospodarce narodowej, finansach gminnych samorządów oraz ludzi zamieszkujących zwłaszcza obszary wiejskie”.
W dalszej części tekstu padają sugestie, jakoby rząd Donalda Tuska planował „wydoić” Lasy Państwowe z pieniędzy na koncie Funduszu Leśnego.
Na koniec Sztab Protestacyjny wzywa do wspierania leśników w walce z nadchodzącymi (rzekomo) zmianami.