husqvarna

Ruszyły dotacje dla mikroprzedsiębiorstw

Dodano: 10.09.2014

3.04.2009
Zule mogą już starać się o nawet 300 tys. zł dotacji z PROW dla mikroprzedsiębiorstw.

Zmieniły się zasady: miejsca pracy trzeba utrzymać przez dwa, a nie pięć lat.
31 marca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła konkurs na dotację na inwestycje dla mikroprzedsiębiorstw na obszarach wiejskich.

Środki są dostępne w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Przypomnijmy, że można otrzymać do 300 tys. zł, na zasadzie 50% refundacji poniesionych kosztów.

Zmienione zostały zasady przyznawania dotacji. Trzeba tworzyć nowe miejsca pracy, ale skrócono konieczność ich utrzymania z 5 do 2 lat.

Zmieniono też tryb przyznawania wniosków. Nie będzie trzeba stać przez tydzień w kilometrowych kolejkach. Każdy złożony wniosek będzie brał udział w losowania przez system teleinformatyczny i to on ustali kolejność rozpatrywania wniosków. Losowanie będzie przeprowadzone w każdym województwie z osobna.

Ważne jest, aby wniosek był prawidłowo wypełniony i zawierał wszystkie niezbędne załączniki. Błędny lub niekompletny wniosek trafi na koniec kolejki.

Wnioski niestety ostatecznie nie są zbyt proste do wypełnienia. Do każdego trzeba przygotować Ekonomiczny Plan Operacji z pełnymi analizami finansowymi (wyliczenie wskaźników w tym tzw. luki finansowej).

W ramach PROW na rozwój przedsiębiorczości przeznaczono ponad miliard Euro. Jest to niespotykana dotąd ilość środków dedykowana dla przedsiębiorców.

Ograniczona też rodzaje działalności, jakie można współfinansować. Działalność usługowa dla leśnictwa jest wśród działalności objętych dofinansowaniem.

Z racji na krótki termin ich składania i dość skomplikowaną dokumentację, może okazać się, że w pierwszym terminie nie spłynie dużo wniosków i praktycznie każdy prawidłowo wypełniony wniosek otrzyma dofinansowanie.

Środki są dostępne, dla mikroprzedsiębiorców, czyli przedsiębiorców zatrudniających do  10 osób wraz z właścicielem firmy. Uwaga! liczy się jeden z dwóch ostatnich lat obrotowych. Czyli jeżeli nawet na koniec 2008 roku mieliśmy zatrudnionych 11 osób, a na koniec 2007 roku 9, to nadal kwalifikujemy się do dotacji, jeżeli też jeszcze rok wcześniej (2006) mieliśmy mniej niż 10 zatrudnionych.

Wnioski można składać od 5 do 18 maja. Czasu niestety jak zwykle nie jest wiele.
 
firmylesne.pl

Dyżur eksperta
Przedsiębiorcom zainteresowanym dotacją przypominamy, że mogą skontaktować się z naszym ekspertem: Dariusz Rutkowski, 609 077 338, codziennie od 15.00 do 18.00.
Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE