proml

Pierwsza duża dotacje z UE dla zula!

Dodano: 10.09.2014

Pierwszy zul dostał w styczniu 2009 r. dużą dotację z UE z programu regionalnego. Przyznano mu ponad 676 tys, zł na kupno harwestera.

Wniosek o dotację przygotowała firma Leśne Centrum Doradztwa Europejskiego.


ZUL Roberta Wnuka dostał ponad 676 tys. zł dotacji z UE na zakup harwestera.

Projekt: ?Technologiczne i organizacyjne unowocześnienie przedsiębiorstwa usług leśnych poprzez inwestycje w specjalistyczne maszyny wielooperacyjne? zakwalifikował się już na 22 miejscu spośród ponad 150 projektów którym przyznano dofinansowanie. Konkurencja była ogromna, wpłynęło kilkukrotnie więcej wniosków niż przeznaczonych na konkurs środków.

Środki zostały przyznane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, z działania przeznaczonego na wsparcie sektora MSP.

Wniosek został złożony w czerwcu ubiegłego roku. Wraz załącznikami liczył prawie 80 stron. Był oceniany przez Komisję Oceny Projektów przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. Cała procedura trwała ponad 6 miesięcy. Pierwsze 2 miesiące to ocena formalna i konieczność uzupełniania złożonej dokumentacji. Następnie ocena merytoryczno ? techniczna, która trwała do końca ubiegłego roku.

Przedsiębiorca starał się o dofinansowanie zakupu całego zestawu maszyn. Niestety komisja nie dofinansowała zakupu forwardera, który był już kiedyś w posiadaniu przedsiębiorstwa, co okazało się problemem. Uznano iż nie można finansować inwestycji polegających na odtworzeniu parku maszynowego.

Bardzo długi czas rozpatrywania wniosku spowodował powstanie ogromnej różnicy w kursie euro, co uczyniło dotację mniej atrakcyjną w stosunku do aktualnej ceny zakupu maszyny. Sytuacja ta oraz fakt trudności firmy w przetargu spowodowały iż przedsiębiorca nie skorzysta z dotacji.

Trzeba pamiętać, że najpierw cały zakup należy sfinansować z własnych środków, a dopiero później otrzymuje się refundację 50 ? 60% kosztów.

Pierwszy Zakład Usług Leśnych, który otrzymał znaczącą dotację z Unii Europejskiej, niestety z przyczyn zewnętrznych z niej nie skorzysta. Przedsiębiorca najprawdopodobniej jeszcze raz spróbuje swoich sił.
Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE