SILVANUS ochroni las
Dodano: 13.05.2024
W ramach projektu SILVANUS uczeni starają się stworzyć system lepszej ochrony przeciwpożarowej lasów.
Międzynarodowy zespół naukowców z zakresu ochrony środowiska, inżynierii i technologii, a nawet nauk społecznych pracuje nad ufundowanym przez Unię Europejską projektem SILVANUS. Celem grupy jest stworzenie innowacyjnej platformy technologicznej służącej do prewencji i eliminacji pożarów lasów. Środki finansowe pochodzą z funduszy Horizon Europe, przeznaczonych na rozwój nauki i technologii. Poza zespołem ekspertów w projekt angażowane są także organizacje i jednostki związane ze zwalczaniem ognia w praktyce, takie jak Służby Ogniowe i Ratownicze (HZS) z krainy morawsko-śląskiej.
– Kiedy mowa o największych wyzwaniach w walce z pożarami lasów, to jest to na pewno odległość jednostek od ognisk pożarów i zasobów wody. W obu przypadkach jest wiele do poprawy. Na pewno zyskamy na polepszeniu współpracy pomiędzy strażakami, właścicielami lasów, zarządcami zasobów wodnych czy nawet lokalnymi samorządami – zaznaczył Marko Gašparín, szef działu funduszy unijnych i współpracy międzynarodowej HZS. Obecnie SILVANUS ma 12 powierzchni pilotażowych zlokaliz owanych w 11 krajach. W ramach badań i testów sprawdza się na nich działanie nowoczesnych systemów cyfrowego przewidywania rozwoju pożaru, platform integracji danych, a także wykorzystania dronów czy robotów kroczących wyposażonych w urządzenia do mapowania czy wykrywania ognia.
– W zeszłym roku projekt był wciąż w pierwszej połowie implementacji, więc na razie nie ma co wyciągać wniosków. Jednakże, jako strażak, mogę powiedzieć, że nasze doświadczenia z programem są jak dotychczas pozytywne, a nowoczesne technologie z pewnością pomogą zwiększyć efektywność walki z pożarami lasów – komentował Gašparín, który uczestniczył w testach i pokazach zorganizowanych w Ostrawie, a następnie w górach Kiczorach (Beskidy).
Zgodnie z planem, projekt SILVANUS jest podzielony na trzy etapy. W Fazie A dotyczy prewencji i przygotowań, Faza B to wykrywanie i reagowanie, a Faza C skupia się na przywracaniu obszarów dotkniętych ogniem i adaptacji do zmieniających się warunków środowiska. Obecnie w konsorcjum pracującym nad projektem znajduje się 49 partnerskich organizacji z 18 krajów europejskich, ale również z Australii, Brazylii czy Indonezji. Projekt wystartował w październiku 2021 roku i ma się zakończyć w marcu 2025 roku. Budżet wynosi 24 miliony euro. Koordynatorem jest Uniwersytet Telematyczny Pegaso we Włoszech.
Źródło i fot.: silvanus-project.eu
Opracowanie: redakcja
Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.