proml ponsse
Technika leśna

Sadzenie na mokro

Dodano: 04.05.2023

Firma Bender testuje nowatorską metodę sadzenia drzew na terenach po klęskach żywiołowych.

 

Niemiecka firma Bender Rekultivierungen testuje nowoczesną metodę sadzenia roślin "na mokro", zwaną również "hydrosadzeniem", która może pomóc zazielenić tereny po klęskach, a także zbocza czy urwiska zagrożone osunięciem. Sadzenie w ten sposób może odbywać się z użyciem nasion traw, roślin zielnych lub drzew, a jego zaletą jest duża szybkość wykonanych prac. Bender ma wieloletnie doświadczenie w takiej formie rekultywacji, na przykład w okolicach dróg czy torowisk. Teraz, we współpracy z Centrum Branży Leśnej i Drzewnej (ZWH) podejmuje próby zalesiania w lesie Arnsberg.

 

Do sadzenia wykorzystuje się terenowy samochód ze zbiornikiem o pojemności 10 000 litrów, wypełnionym mieszanką wody, ligniny i nasion drzew, która jest rozpylana przy pomocy węża strażackiego.

 

Podczas zalesiania na terenie lasu Arnsberg wykorzystuje się mieszankę nasion jodły i brzozy. Lokalni leśnicy przygotowali dwie powierzchnie testowe, na których odbyło się próbne sadzenie. Kosz operacji szacuje się na około 1600 Euro za hektar, włączając w to przygotowanie gleby i ceny nasion.

 

 

Fot.: bender.rekultivierungen.de

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE