Agro Sieć TMC
Technika leśna

Nowości w OTL Jarocin

Dodano: 21.04.2021

Problemy z zatrudnianiem pracowników w zakresie pielęgnacji upraw powodują konieczność mechanizacji tych prac leśnych i poszukiwania redukcji kosztów. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom OTL Jarocin wprowadza w tym roku na rynek maszynę do pielęgnacji – wykaszarkę mechaniczną.

 

 

Przed wyborem metody pielęgnacji mechanicznej trzeba wziąć pod uwagę wymagania m.in. konieczność poszerzenia więźby oraz dokładność i kierunki orki już na etapie przygotowania gleby, aby optymalnie przygotować powierzchnię pod mechaniczną pielęgnację.

 

Skuteczna w pielęgnacji

Wykaszarka OTL-u będzie dostępna w dwóch wariantach. Pierwszy – z własnym układem hydraulicznym napędzany z WOM ciągnika – jako wersja podstawowa dla mniejszych ciągników ze słabszymi pompami hydraulicznymi. Może pracować z ciągnikami już od 90 KM. Druga wersja napędzana jest z zewnętrznej hydrauliki ciągnika i przeznaczona jest dla nowocześniejszych ciągników z regulowaną wydajnością hydrauliki zewnętrznej (ok. 70 l/min). Wersja z napędem z hydrauliki zewnętrznej ciągnika umożliwia trzy warianty pracy: 1 – maszyna z tyłu i jazda do przodu, 2 – maszyna z tyłu i jazda tyłem, 3 – maszyna na przednim TUZ ciągnika i jazda do przodu.

 

Wieloletnie obserwacja i testy OTL doprowadziły producenta do wniosku, że wykaszanie najczęściej będzie odbywało się z maszyną zawieszoną z tyłu ciągnika. Jest to spowodowane silnym zarastaniem upraw i problemami z widocznością z kabiny ciągnika. Urządzenie składa się z dwóch głowic bijakowych i zawieszane może być na tylnym TUZ ciągników lub ewentualnie przednim. Zamontowane głowice wykaszają na szerokość 86,5 cm i mają zamontowane 14 bijaków o szerokości 8,5 cm.

 

Obecnie OTL pracuje już nad wprowadzeniem jeszcze szerszych głowic o szerokości 98 cm i z 16 bijakami. Wał podporowy zamontowany w głowicach pozwala na regulację wysokości pracy. Zawieszenie głowic roboczych pozwala na dostosowanie się ich położenia do powierzchni gruntu oraz jest to zawieszenie „pływające” w zakresie wysokości pracy. Głowice mogą swobodnie pokonywać przeszkody w postaci pniaków, a sadzonki w pasie mogą mieć wysokość 70 cm. Napęd hydrauliczny w maszynie zabezpieczony jest zaworem regulującym przepływ i ograniczającym obroty głowicy. Zalecana prędkość robocza do 3 km/h przekłada się na wydajność – ok. 2 ha na zmianę roboczą – każdy z pasów wymaga jednokrotnego przejazdu. Uzyskanie takiej wydajności w największym stopniu zależy od lokalnych warunków przygotowania i stanu powierzchni. – Temat wdrożeniowy podjęliśmy już w roku 2018 z próbą wykorzystania różnych elementów roboczych. Najskuteczniejsze okazało się wykonanie głowic roboczych z wykorzystaniem elementów bijakowych pracujących w układzie podobnym do stosowanego w naszym rozdrabniaczu RBR do poboczy – tłumaczy Paweł Cuprych, kierownik marketingu OTL Jarocin.

 

Wpasowana w trend mechanizacji

Celem OTL-u było stworzenie maszyny skutecznej i ekonomicznej. Dlatego będą jej dwie wersje, których cena waha się między 44–55 tys. zł, w zależności od napędu i szerokości głowic. Wersja z własnym układem napędzana mechanicznie wymaga pracy na niskich obrotach silnika, co ogranicza koszty eksploatacyjne, przy czym wewnętrzny układ hydrauliczny wykaszarki zapewnia ok. 2500 obrotów na wale roboczym i wysoką skuteczność rozdrabniania. – Analizujemy skuteczność i kosztochłonność naszych maszyn i udostępniamy je klientom. Wykaszarka idealnie wpasowuje się w trend mechanizacji pielęgnacji i jest to najskuteczniejsza, najbardziej uniwersalna metoda pielęgnacji. Widząc na rynku maszyn leśnych kopie naszych maszyn, których wdrożenie kosztowało nas wiele pracy, dołożyliśmy starań by wykaszarka została przez nas odpowiednio zabezpieczona w Urzędzie Patentowym RP – podkreśla Ryszard Misiek, dyrektor OTL.

 

OTL posiada w swojej ofercie maszyny do pielęgnacji, które sprawdzą się na mocno zarośniętych uprawach m.in. czeremchą amerykańską, robinią akacjową, trzcinnikiem czy jeżynami i innymi gatunkami. Są to maszyny pasywne jak brona i wał pielęgnacyjnych, do chemicznej pielęgnacji mazacz herbicydowy i najnowsza wykaszarka mechaniczna. Wybór odpowiedniej maszyny zależy od lokalnych warunków siedliskowych i stopnia zarośnięcia.

 

Producent już od 2018 roku rozpoczął modyfikację swojej oferty do pielęgnacji upraw. Dopracowano konstrukcje dawnej brony „Nizińskiego” i wału „Krokowskiego” dostosowując je do zmieniających się zasad hodowli lasu. W nowej bronie BPU-H oraz wale WPK-w2 wzmocniono konstrukcję, podniesiono ramę oraz wprowadzono łatwą możliwość regulacji szerokości pracy, dostosowując ją do różnej szerokości więźby.

 

Wdrożono również ekologiczne urządzenie do chemicznej pielęgnacji, tak zwany mazacz herbicydowy. Nie jest to tradycyjny opryskiwacz herbicydowy, ponieważ aplikacja cieczy roboczej odbywa się na zasadzie kontaktu fizycznego filcowych mat nasączonych środkiem chemicznym, za którego wysycenie odpowiadają sterowniki i czujniki rezystancji, nie dopuszczając do kapania z nich cieczy roboczych ani do wysychania – maty utrzymywane są w optymalnym stopniu nasycenia.

 

W maju OTL będzie organizował pokazy sprzętu do pielęgnacji w różnych częściach kraju, łącząc pracowników LP oraz zuli. Filmy z pracy maszyn OTL Jarocin można zobaczyć na kanale YouTube, profilu na Facebooku oraz stronie internetowej producenta.

 

fl2

 

 

 

Materiał promocyjny

 

 

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE