oleje Klimowicz Neste
Technika leśna

Niemcy. Mapa szkód w drzewostanach

Dodano: 09.11.2021

Akademia Naturwald wraz z Remote Sensing Solutions GmbH, opublikowała internetową mapę niemieckich lasów, która wykorzystuje dane satelitarne do pokazania zmian w drzewostanach w latach 2016-2020.

 

 

Dzięki narzędziu możemy zobaczyć, ile lasów iglastych i liściastych utraciły poszczególne kraje związkowe Niemiec w ostatnich latach. Ponadto widać, w jakich rejonach las szczególnie ucierpiał, a tym samym utracił swoją żywotność. Z drugiej strony system pokazuje również, gdzie nastąpił wzrost biomasy.

 

- W szczególności zmiany klimatyczne powodują konieczność regularnego, ogólnokrajowego przeglądu stanu lasów i terenów leśnych. Procesy związane ze zmianą klimatu zmieniają las tak szybko, że próba około 10 000 drzew z corocznego badania nie jest wystarczająca, aby opisać stan zdrowotny drzew we wszystkich obszarach – wyjaśnia dr. Torsten Welle, kierownik naukowo-badawczy w Akademii Naturalnego Lasu. Nowy system opiera swoje działa nie na danych satelitarnych, dzięki czemu mogą być one dużo szybciej aktualne niż prowadzenie badania w terenie.

 

Według dr. Jonas Franke, dyrektor zarządzający Remote Sensing Solution GmbH, monitor żywotności lasów posiada dokładność na poziomie 10 x 10 m na piksel. Umożliwia to śledzenie na bieżąco stanu drzew. Oprócz żywotności drzew, można udokumentować także działania obejmujące zagospodarowanie uszkodzonych obszarów. Zakres informacji ma być także stale poszerzany.

 

Dane do mapy są zaczerpnięte z bazy Sentinel-2, wchodzącej w skład europejskiego programu satelitarnego Copernicus. Kolory pomarańczowe pokazują obszary leśne o znacznym pogorszeniu żywotności. Kolory czerwone oznaczają obszary nagie lub z całkowicie martwym drzewostanem.

 

Jak prezentują się aktualne dane? W ostatnich latach największe straty poniosły: Nadrenia Północna-Westfalia (10,3%), Saksonia-Anhalt (8,2%) i Hesja (8,1%). W przypadku lasów liściastych w Saksonii-Anhalt utracono 1,9%. W Brandenburgii i Nadrenii Północnej-Westfalii po 1,3%.

 

 

Źródło: www.forstpraxis.de

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE