onliwood
Technika leśna

Elektryki Ponsse

Dodano: 20.08.2022

Marka Ponsse zaprezentowała koncepcję elektrycznej maszyny leśnej.

 

Zgodnie z informacjami prasowymi na stronie marki Ponsse, wraz z firmą Epec opracowywana jest leśna maszyna koncepcyjna zasilana prądem, PONSSE EV1. Technologie firmy Epec już mogą być używane w elektrycznych lub hybrydowych pojazdach przemysłowych. Projekt PONSSE EV1 jest spojrzeniem w przyszłość, podbudową pod dalszy rozwój technologiczny.

 

"Rozwój technologiczny postępuje bardzo szybko i oferuje doskonałe możliwości dalszego rozwijania naszych rozwiązań, nawet w nieoczekiwanych kierunkach. Ciężko pracowaliśmy z firmą technologiczną Epec nad stworzeniem tego konceptu. Jednocześnie, obie firmy zwiększyły swoje możliwości, i zyskaliśmy istotną wiedzę podczas pracy nad projektem. Opracowanie nowej koncepcji technologii jest spojrzeniem w przyszłość i jednym z rozwiązań oferowanych przez elektryczne napędy. Zrównoważony rozwój jest dla Ponsse istotnym celem na przyszłość. Chcemy wspólnie rozwijać nasze rozwiązania z Epec" - mówił Juho Nummela, prezes Ponsse Plc.

 

Koncepcja PONSSE EV1 to forwader z ładownością 15 ton, czyli najpopularniejszy "rozmiar" maszyn Ponsse. Prototyp posiada w pełni elektryczny napęd oraz jednostkę dystrybucji mocy Epec oraz hybrydową jednostkę kontrolną. Cała praca odbywa się dzięki energii baterii ładowanych przy pomocy urządzenia Range Extender, które na tym etapie rozwoju jest oparte o silnik spalinowy. Jak wynika z dotychczasowych testów, takie rozwiązanie wpływa pozytywnie między innymi na ekonomię paliwową.

 

Ważnym elementem koncepcji jest Epec Flow, czyli jednostka dystrybucji energii (Epec Flow Power Distribution Unit, czyli PDU), do której można podłączać elektryczne silniki, baterie i rozmaite inne urządzenia. Drugim elementem opracowanym przez Epec jest Epec Flow Hybrid Control Unit (HCU), który kontroluje pracę napędu elektrycznego wykorzystując oprogramowanie opracowane na podstawie symulacji, umożliwiając optymalne zużycie energii, zwiększenie produktywności i elastyczność.

 

"Rozwiązanie Epec Flow jest sercem całego projektu. Zostało opracowane do celów elektryfikacji rozmaitych pojazdów przemysłowych i pracujących poza siecią drogową. Oprogramowanie może być rozwijane z użyciem symulacji, a całe rozwiązanie można łatwo dostosować do potrzeb rozmaitych urządzeń. Rozmaite podzespoły, takie jak napęd i jednostka sterująca pracują tu wspólnie jako jedno urządzenie, pozwalając na produkcję bezpiecznych i zeroemisyjnych maszyn w przyszłości" - mówił Jyri Kylä-Kaila, dyrektor zarządu w Epec.

 

 

Fot. ponsse

Mat. ponsse

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE