proml ponsse
Technika leśna

Automatyczne sadzenie - wkrótce!

Dodano: 28.12.2022

Autonomiczna sadzarka drzew wymaga już tylko ostatnich poprawek.

 

Testowy egzemplarz sadzarki został zmontowany w Bräcke (Szwecja), niedaleko fabryki Bracke gdzie stworzono specjalną głowicę do sadzenia.

 

A ramach projektu Autoplant naukowcy opracowali maszynę, która może w pełni autonomiczne wyszukiwać, przygotowywać stanowiska i sadzić drzewa. Koncepcja została opracowana w Luleå Technical University (Uniwersytet Techniczny w Luleå Szwecja, LTU), a nad jej doskonaleniem pracuje zespół naukowców, użytkowników i producentów części. Od rozpoczęcia prac nad Autoplant upłynęło już półtorej roku.

 

Głowica do sadzenia wykorzystana w prototypie została zaprojektowana i zbudowana przez Bracke Forest.  "Opracowanie tak zaawansowanej głowicy o bardzo niskiej masie było dużym wyzwaniem. Jesteśmy dumni z uzyskanego wyniku, prototyp waży zaledwie 200 kilogramów – dziesięć procent masy innych modeli do sadzenia" – mówił Klas-Håkan Ljungberg, CEO w Bracke Forest.

 

Za system wybierania odpowiedniego miejsca do posadzenia drzewka odpowiada Instytut Badawczy Skogsforsk w Szwecji. Maszyna orientuje się w terenie przy pomocy cyfrowej mapy przeszkód terenowych. LTU pracuje z kolei nad stworzeniem działającego systemu analizy obrazu, dzięki któremu sadzarka odróżni od siebie pniaki, kamienie czy bruzdy. Pod tym względem wiele pracy czeka jeszcze uczonych: system musi skutecznie rozpoznawać otoczenie w różnych warunkach oświetlenia czy pogody.

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE