katalog 2023
Technika leśna

AI zobaczy korniki

Dodano: 05.01.2024

Metsa Group i CollectiveCrunch zdobyły nagrodę za innowację, która pozwoli lepiej chronić lasy przed szkodnikami.Aplikacja opracowana przez Metsa Group i firmę CollectiveCrunch służy do wykrywania szkód powodowanych przez szkodniki w lasach. Rozwiązanie zdobyło nagrodę Quality Innovation Award organizowaną przez Finnish Quality Association (Fińskie Stowarzyszenie Jakości), wręczoną 15 listopada 2023 roku.

 

Aplikacja wykrywa szkody od owadów takich jak korniki zanim jeszcze staną się widoczne gołym okiem dzięki sztucznej inteligencji, samouczących się algorytmom i open data.

 

– Globalne ocieplenie zwiększyło ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych w fińskich drzewostanach. W 2022 roku mieliśmy kolejne szkody od korników, a zasięg występowania owadów wysunął się rekordowo na północ. Wtedy zdecydowaliśmy, że potrzebujemy metody wykrywania szkód w czasie rzeczywistym, by utrzymać drzewa w dobrym zdrowiu i podtrzymać magazynowanie węgla w zmieniającym się klimacie. Aplikacja wykorzystująca sztuczną inteligencję, którą opracowaliśmy razem z CollectiveCrunch pomoże nam i właścicielom lasów pracować wspólnie by zadbać o zdrowie i absorbcję węgla w drzewostanach – mówił Olli Leino, dyrektor digitalizacji w Metsa Group.

 

Aplikacja wykorzystuje różnorodne dane zebrane na przykład z orbity, takie jak porównanie obrazów drzew widocznych w podczerwieni z tymi widzianymi w świetle widzialnym (jak na zdjęciu, martwe drzewa są "widoczne" w podczerwieni").

 

Źródło: collctivecrunch.com
Fot.: collectivecrunch.com

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE