woodpecker
Przetargi w LP

Radom: Przetargi nie idą

Dodano: 07.01.2023

Przekroczenia o 50 proc., czasem tylko dwie oferty na 11 pakietów. Przetargi na terenie RDLP w Radomiu idą ciężko. Zaglądamy do Chmielnika, Pińczowa, Łagowa i Staszowa.

 

Dostajemy wiele sygnałów o ciągnących się przetargach na usługi leśne w różnych regionach kraju. W wielu przypadkach pakiety albo nie mają ofert w ogóle, albo oferty te wciąż przekraczają wycenę nadleśnictwa.


Jeden z Czytelników zwrócił nam uwagę na sytuację na terenie RDLP w Radomiu. Przyglądamy się więc postępowaniom w kilku nadleśnictwach tej dyrekcji.

 

 

Nadleśnictwo Chmielnik


W pierwszym przetargu było tu 11 pakietów. Na 3 z nich nie wpłynęła żadna oferta!

 

Na 4 kolejne pakietach oferty przekroczyły wycenę o 15 do 21 proc., a w przypadku 5 pakietu nawet o 74 proc.!

 

W pierwszym postępowaniu zostały przyjęte przez nadleśnictwa oferty tylko na trzy pakiety: dwa z nich z przekroczeniem o 3 i 5 proc., jedna niższa od wyceny o 2 proc..

 

Czyli w pierwszym postepowaniu nadleśnictwo znalazło wykonawców na 3 z 11 pakietów. 8 pakietów pozostało bez obsady.

 

Otwarcie ofert było tu 8 listopada, ale informacja o unieważnieniu ostatnich pakietów pojawiła się dopiero 19 grudnia, po 40 dniach!

 

W drugim postepowaniu w Nadleśnictwie Chmielnik powtórzono tylko 5 z 8 pakietów, które nie przeszły za pierwszym razem. Trzy pakiety po jednym leśnictwie nie zostały objęte tym przetargiem. Wycena nadleśnictwa była taka sama jak w pierwszym. Niektóre oferty zuli były takie same jak w pierwszym postępowaniu, ale część była niższa.

 

Tym razem wszystkie pakiety były przekroczone o 5 do 17 proc.. Pakiet, który miał w pierwszym postępowaniu przekroczenie o 74 proc,. tym razem miał przekroczenie 46 proc.. Oferty otwarto 30 grudnia. Po tygodniu, kiedy piszemy ten tekst, nadleśnictwo nie podjęło jeszcze żadnej decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu ofert.

 

 

Nadleśnictwo Pińczów

 

W pierwszym przetargu na 11 pakietów złożono oferty, UWAGA, na 2 pakiety! Tak, na dwa pakiety z 11! I z tych dwóch ofert przyjęta została tylko jedna, na szkółkę. Reszta do powtórki. Trwa więc drugie postępowanie, niemal całe nadleśnictwo stoi.

 

 

Nadleśnictwo Łagów

 

Teraz zajrzyjmy do Nadleśnictwa Łagów. Trwa tu już, trzeci przetarg. Ciągle do wzięcia jest 5 pakietów. Na każdy z nich wpłynęło po jednej ofercie. Wszystkie powyżej wyceny nadleśnictwa o 22 do 54 proc..

 

Pakiety z przekroczeniem 24, 54 i 56 proc. zostały już odrzucone. Nadleśnictwo zastanawia się jeszcze nad ofertami na dwa pakiety, przekroczonymi o 22 i 28 proc..

 

Niestety, ramy tego tekstu są za małe, by przeanalizować wszystkie nadleśnictwa w terenu RDLP w Radomiu. Spójrzmy jeszcze na koniec na Staszów.

 

 

Nadleśnictwo Staszów

 

W Nadleśnictwie Staszów trwa właśnie trzeci przetarg. Są w nim ciągle do wzięcia 4 pakiety po 2 lub 3 leśnictwa, łącznie aż 9 leśnictw. Staszów ma łącznie 15 leśnictw, po dwóch postępowaniach nie udało mu się więc obsadzić wykonawcami 60 proc. leśnictw.

 

Otwarcie ofert w trzecim postępowaniu zaplanowano na 10 stycznia. A jak było w poprzednich przetargach?

 

W pierwszym postępowaniu na 9 pakietów wpłynęło po jednej ofercie. Nadleśnictwo przyjęło tylko jedną, przekroczoną o 5 proc. Pozostałe oferty, przekroczone o średnio 50 proc., zostały odrzucone.

 

W drugim postępowaniu wycena nadleśnictwa była taka sama, oferty zuli zwykle nieco niższe, ale nadal przekraczające wycenę o 18 do 63 proc. (średnio o ok. 30 proc.). Przyjęte zostały dwa pakiety z najmniejszymi przekroczeniami: o 18 i 23 proc. Reszta została odrzucona.

 

Widać z tego krótkiego zestawienia, że część nadleśnictw na terenie RDLP w Radomiu ma spory problem ze znalezieniem wykonawców prac leśnych chcących pracować za pieniądze, jakie te nadleśnictwa oferują.

 

Pytanie tylko: czy zule chcą za dużo, czy nadleśnictwa oferują za mało? To, oczywiście, retoryczne pytanie...

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE