katalog 2023
Przetargi w LP

Analiza przetargowa 14 RDLP z 17

Dodano: 20.12.2021

Na 8 proc. pakietów nie wpłynęła żadna oferta. Liczba ta została wyliczona na podstawie danych z 14 RDLP. Zulowcy przekroczyli swoimi ofertami wyceny nadleśnictw o 8 proc.

 

 

Analizujemy otwarcia ofert w pierwszej turze przetargów na usługi leśne wykonywane w roku 2022.

 

Ceny wyższe o średnio 8 proc. od wyceny nadleśnictw zaoferowali zulowcy w pierwszej turze przetargów na usługi leśne na rok 2022. Średnia ta została wyliczona na podstawie już niemal całej Polski, a dokładnie 14 Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych: w Radomiu, Krakowie, Białymstoku, Wrocławiu, Pile, Olsztynie, Szczecinku, Krośnie, Zielonej Górze, Warszawie, Toruniu, Gdańsku, Szczecinie i Poznaniu. Wszystkich RDLP jest 17.

 

Gdyby nadleśnictwa chciały przyjąć złożone oferty, to zabrakłoby im w 14 RDLP ok. 235 mln zł. Jeśli przyjmiemy, że w pozostałych RDLP sytuacja jest podobna, to w całym kraju brakuje Lasom dla zuli ok. 280 mln zł.

 

Do tego dochodzą jeszcze pakiety, gdzie ofert nie było wcale. A jest ich wyjątkowo dużo, bo aż 8 proc. Prawdopodobnie tu też trzeba będzie dołożyć pieniędzy w kolejnych postępowaniach.

 

Powiedzmy więc zgrubnie, że Lasy musiałyby dołożyć do pieniędzy, które planowały wydać na zule w 2022 roku jeszcze ok. 380 mln zł.

 

Lasy osiągają rocznie przychód rzędu ponad 8 mld zł, a w ostatnich trzech latach miały corocznie zysk na poziomie ok. 500 mln zł.

 

Nadleśnictwa odrzucają obecnie oferty, które znacznie przekroczyły wycenę nadleśnictw. To, jakie przekroczenia przyjmują, a jakie odrzucają zależy od decyzji każdej konkretnej RDLP. W wielu nadleśnictwach trwają już drugie tury przetargów.

 

Zulowcy nawołują się w intrenecie, by nie opuszczać swoich wycen w kolejnej turze przetargów. Słychać głosy, że jeśli teraz nie wywalczą wyższych stawek, to ich firmy padną. Część przedsiębiorców zapowiada, że jeśli ich oferta w drugiej turze nie zostanie przyjęta, albo przebije ich niższą ceną konkurencja, to zamkną firmy.

 

8 pakietów – tyle średnio było w każdym nadleśnictwie w 14 analizowanych RDLP. I teraz najważniejsze. Coś, co dotąd nie miało miejsca w takiej skali - na 8 proc. pakietów nie złożono żadnej oferty. Aż 8 proc., czyli średnio na 1-2 leśnictwa w każdym nadleśnictwie! To pokazuje prawdziwy obraz niedofinansowania sektora usług leśnych w Polsce.

 

Polska RDLP 14

 Lista wszystkich RDLP i analiz - kliknij i zobacz nasz Serwis specjalny - przetargi w LP na 2022 rok

 

Przeczytaj także o otwarciu ofert:
RDLP w Białymstoku - Nadleśnictwo Czarna Białostocka

RDLP w Szczecinie - Nadleśnictwa Kliniska, Międzyzdroje, Trzciel

RDLP w Szczecinku - Nadleśnictwo Czarne Człuchowskie

RDLP w Radomiu - Nadleśnictwo Grójec

RDLP w Radomiu (cała)

 

 

 

Rafał Jajor

 

 

 

 

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE