husqvarna luty 2023
Okiem adwokata

Paragraf 16a

Dodano: 16.12.2022

O nowościach w zasadach waloryzacji w umowach na usługi leśne przeczytacie w nowym artykule z cyklu "Okiem adwokata".

 

Na łamach najnowszego numeru GAZETY LEŚNEJ ukazał się artykuł z cyklu "Okiem adwokata" autorstwa mecenasa Łukasza Bąka. Tym razem tematem była waloryzacja w przetargach na usługi leśne.

 

 

"Wspomniany paragraf 16a wprowadza nowy mechanizm waloryzacji, także w umowach rocznych. Podwyżka będzie oparta na wskaźniku cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem za poprzedni kwartał, publikowanym przez Główny Urząd Statystyczny. Już teraz należy poczynić istotną uwagę – ten wskaźnik, to nie to samo, co powszechnie dyskutowana inflacja roczna. Dla zobrazowania
podam, że w trzecim kwartale bieżącego roku wyniósł on w stosunku do poprzedniego kwartału 3,1 proc., w drugim kwartale wyniósł 5,8 proc. w stosunku do pierwszego kwartału, a w pierwszym kwartale – 3,8 proc. Podwyżka w umowach z nadleśnictwami będzie obliczana w odniesieniu do komunikatu z GUS za pierwszy i drugi kwartał 2023. Jeżeli strony podpiszą umowę później niż publikacja danych za pierwszy kwartał, do podwyżki będą miały zastosowanie dwa najbliższe wskaźniki, licząc od dnia podpisania umowy. 

 


Wykonawca będzie mógł spodziewać się podwyżki tylko raz, po ogłoszeniu drugiego ze wspomnianych komunikatów. Biorąc pod uwagę daty publikacji, o korekcie umów zawartych na początku roku będzie zatem mowa nie wcześniej niż po połowie lipca.

 


Waloryzacja nie będzie wymagała zawarcia aneksu. To nadleśnictwo poinformuje zakład usług leśnych w formie pisemnej o nowych stawkach. Bez obaw, w zmienionej umowie znalazł się matematyczny wzór, który wyklucza dowolność. To w mojej opinii ewidentna zaleta rozwiązania – nie ma marginesu na niedopowiedzenia lub nieporozumienia.

 


Do wzoru podstawimy stawkę jednostkową przemnożoną najpierw przez procentowy wskaźnik inflacji za pierwszy kwartał, do tego dodamy stawkę jednostkową przemnożoną przez procentowy wskaźnik inflacji za drugi kwartał i wszystko dodatkowo podzielimy na pół. Innymi słowy, podwyżka będzie faktycznie odzwierciedlała połowę kwartalnego wzrostu cen i usług".

 

To jedynie fragmetn artykułu, którego pełną wersję znajdziecie w najnowszym numerze GAZETY LEŚNEJ. Zachęcamy do prenumerowania największego czasopisma branżowego w kraju!

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE