Zarządzenie numer 87 - szczegóły
Dodano: 19.08.2024
Nieprofesjonalny język i zastępowanie rębni całkowitych złożonymi - oto wytyczne w Zarządzeniu numer 87.
Zarządzenie numer 87 można już przeczytać w całości. Tekst jednolity ogłoszono w Zarządzeniu numer 90, 23 lipca 2024 - przeczytaj tutaj.
Na temat kontrowersyjnego zarządzenia pisaliśmy niedawno. Oto wyciąg najbardziej interesujących zapisów.
Tekst Zarządzenia numer 87 przyjmuje definicję rębni zupełnej (I) i cięcia zupełnego zgodnie z zapisami z najnowszych Zasad Hodowli Lasu: jednorazowe usunięcie wszystkich drzew na danej powierzchni. W przeciwieństwie do rębni złożonej (II, III, IV, V), która wedle zapisu po prostu nie jest rębnią całkowitą.
W zarządzeniu czytamy, że nadleśniczowie są zobowiązani do maksymalnego wykorzystania w praktyce wytycznych ZHL, wedle których można zamienić rębnię zupełną i gniazdową zupełną (IIIa) na rębnie złożone w już realizowanych PUL, zatwierdzonych przed wejściem w życie Zarządzenia.
Zarządzenie wymienia szereg możliwości zastąpienia rębni zupełnej innymi formami użytkowania i podaje wytyczne do sporządzania szczegółowych planów hodowlanych zawierających między innymi przestrzenne rozmieszczenie ośrodków odnowieniowych dla rębni gniazdowej udoskonalonej (IVd), położenie granicy transportu i szlaków zrywkowych, sposobów przygotowania gleby czy zapotrzebowania na materiał odnowieniowy.
Jeśli nadleśniczy zadecyduje o zaplanowaniu rębni całkowitej, powinien możliwie jak najbardziej zredukować ich negatywne oddziaływanie, na przykład poprzez pozostawienie elementów strukturalno-funkcjonalnych odnawianego drzewostanu (nalotów, podrostów, drugiego piętra, kęp starodrzewu, rzadkich gatunków domieszkowych, drzew biocenotycznych, itd..
Zarządzenie podaje też, że w sprzyjających warunkach należy zastępować rębnię całkowitą rębnią zachowawczą, rekomendowaną przez Komisję Europejską. W trakcie prowadzenia cięć odnowieniowych należy trwale wyłączyć z użytkowania 5 - 10 proc. odnawianej powierzchni. W tym wypadku należy wytypować fragmenty lasu cachujące się nadprzeciętnymi walorami przyrodniczymi i/lub krajobrazowymi.
Bardzo ciekawa jest też końcówka zarządzenia, w której czytamy o niespecjalistycznym języku, którego należy używać sporządzając PUL w części Opisu ogólnego. Dotyczy to PUL sporządzanych na kolejny rok.
Rębnie zupełne w ramch nowych PUL powinny być ograniczane w lasach, cyt.:
a. wyznaczonych lasach o zwiększonej funkcji społecznej,
b. w granicach administracyjnych miast,
c. o dominującej funkcji glebochronnej,
d. uzdrowiskowych,
e. w strefach ostoi zwierząt,
f. o dominującej funkcji wodochronnej w strefie ujęć wód,
g. wzdłuż naturalnych cieków i naturalnych zbiorników wodnych,
h. bezpośrednio przylegających do dróg krajowych i wojewódzkich
i. w sąsiedztwie intensywnie użytkowanych szlaków i miejsc turystycznych.
Wyłączając drzewostany niestabilne. Ponadto, w lasach wymienionych wyżej, będących w trakcie odnowienia lub przebudowy, zaleca się kontynuację dotychczasowego postępowania hodowlanego.
Zarządzeniem numer 87 dyrektor generalny LP zobowiązuje też Ośrodek Rozwojowo Wdrożeniowy Lasów Państwowych w Bedoniu do przygotowania i przeprowadzenia szkoleń z zakresu zmian dla pracowników PGL LP.
Zmiany opisane w zarządzeniu w zakresie realizacji ustaleń PUL zatwierdzonych przed wejściem w życie Zarządzenia zaczną obowiązywać od 29 listopada 2024 roku, natomiast wytyczne dla RDLP odnośnie sporządzania PUL - 1 stycznia 2025 roku.
Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.