WBleasing
Ograniczenia cięć

Wotum nieufności wobec MKiŚ

Dodano: 08.07.2024

"Trudno uwierzyć w kompetencje osób niepotrafiących przypilnować niewielkiego lasu na Bielanach, który został niedawno zdewastowany w celach deweloperskich" - leśnicy protestują przeciwko działaniom MKiŚ.

 


12 lipca w całej Polsce odbędą się protesty leśników wraz z całym środowiskiem leśnym. Powodem są zagrożenia dla stabilności działania Lasów Państwowych oraz powiązanych sektorów leśno - drzewnego i usługowego ze strony Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W komunikacie o zbliżającej się akcji, która przyjmie formę dwugodzinnej pokojowej pikiety pod siedzibami wojewodów, czytamy, że inspiracją dla działań resortu jest szeroko krytykowany "Zielony Ład", który zagraża stabilności wypracowanego systemu.

 

Leśnicy ze Związku Leśników Polskich - organizatorzy akcji - przywołują także sprzeciw ze strony lokalnych społeczności, na przykład na Podkarpaciu, przeciwko wprowadzonym moratorium.

 

Protest odbywa się także przeciwko rozpowszechnianym w mediach nieprawdziwym informacjom o niszczycielskim działaniu Lasów Państwowych. W informacjach tych - jak argumentują przedstawiciele Związku Leśników Polskich - wykorzystuje się przykłady nadużyć by zdyskredytować pracę wszystkich leśników.

 

"Stąd wyrażone wotum nieufności dla kierownictwa MKiŚ. Trudno uwierzyć w kompetencje do nadzoru nad całymi polskimi lasami osób niepotrafiących przypilnować niewielkiego skarbowego lasu w Warszawie, na Bielanach, który został niedawno zdewastowany w celach deweloperskich" - czytamy w komunikacie na temat protestu.

 

Do informacji zamieszczonej na stronie ZLP załączono również specjalny Apel w Sprawie Obrony Godności Leśników. Autorzy zwracają się w nim do odbiorców w trzech sprawach:

 

1. Nie pozwalajcie na eksperymenty, które pozornie są ekologiczne,chroniące lasy, a zniszczą polską przyrodę!

2. Nie pozwalajcie na zniszczenie Lasów Państwowych!

3. Nie pozwalajcie na niszczenie polskich leśników!

 

Apel ma na celu zjednoczenie środowiska leśnego w celu umocnienia integralności w czasach, w których zewnętrzne wpływy starają się tę integralność podkopać.

 

"To zrozumiałe, że jako pracownicy państwowego przedsiębiorstwa jesteśmy obserwowani i oceniani. W pełni rozumiemy obowiązek poddania się ocenie społecznej, krytyce czy kontroli. Nie mamy prawa obrażać się i odmawiać udzielania rzetelnej informacji o naszej działalności. Wręcz przeciwnie, bardzo chętnie rozmawiamy o naszej pracy, która jest jednocześnie pasją i służbą dla lasów i ludzi. [...] Politycy, samorządowcy i przedstawiciele mediów właśnie z leśnikami oraz przyrodnikami powinni dyskutować i wymieniać poglądy o wszelkich sprawach związanych z lasami i ochroną przyrody" - czytamy w apelu.

 

Kolejnym dokumentem załączonym do informacji o proteście jest Uchwała z dnia 13 czerwca 2024 roku Rady Krajowej Związku Leśników Polskich w Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie organizacji protestu.

 

Zaproszeni są wszyscy, którzy utożsamiają się z postulatami protestujących. Protest odbędzie się 12 lipca 2024 roku o godzinie 10:00 pod siedzibami Urzędów Wojewódzkich w całym kraju.

 

Źródło: ZLP

Opracowanie: redakcja

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE