pko baner
Ograniczenia cięć

Sztylet wbity w serce regionu

Dodano: 04.02.2024

Zule i drzewiarze napisali list w sprawie ograniczeń cięć w Puszczy Knyszyńskiej, Augustowskiej, Romnickiej i Boreckiej.

 

List wpłynął do redakcji portalu isokolka.eu. Wiadomość rozpoczyna się od tytułu: „Głos przedsiębiorców branży drzewnej oraz Zakładów Usług Leśnych w sprawie ograniczenia pozyskania drewna na terenie Puszczy Knyszyńskiej, Augustowskiej, Rominckiej i Boreckiej".

 

Autorzy piszą, że z 94 tysięcy hektarów ograniczeń aż 60 tysięcy znajduje się w województwie podlaskim. "To sztylet wbity w serce regionu! Podlasie żyje z leśnictwa i rolnictwa! Dlaczego zmiany uderzają w nasz region? Jesteśmy jednym z najsłabiej uprzemysłowionych, najrzadziej zaludnionych i tym samym najbiedniejszych regionów w kraju!" - piszą.

 

W dalszej części listu autorzy opisują uczucie dyskryminacji i sprzeciwiają się pogrążaniu Podlasia w biedzie. 

 

"Wprowadzenie ograniczeń nie było poprzedzone konsultacjami z branżą drzewną w naszym regionie, nie słyszeliśmy też o jakichkolwiek konsultacjach społecznych w tym temacie. Nie zgadzamy się na decydowanie o naszym losie za naszymi plecami" - czytamy w wiadomości, jaką otrzymał portal isokolka.eu.

 

Autorzy argumentują, że rodzinne tartaki i zule są zagrożone upadkiem, z kolei mniejsze pozyskanie drewna doprowadzi do spadku zatrudnienia i wzrost cen drewna. Podrożeją produkty z drewna, meble, opał, pellet, energia elektryczna i ogrzewanie miejskie. Zdaniem protestujących, region czeka lawinowo postępująca zapaść, która ostatecznie wygna mieszkańców na emigrację w poszukiwaniu godnego zarobku. 

 

Kończąc wiadomość autorzy dziękują burmistrzyni Sokółki Ewie Kulikowskiej za zainteresowanie problemem i ogranizację spotkania z przedstawicielami rządu i RDLP 2 lutego 2024. Dziękują także przedstawicielom rządu za wysłuchanie ich zdania.

 

Całą treść wiadomości publikuje portal isokolka.eu.

 

Źródło: isokolka.eu

Opracowanie: redakcja

Komentarze (0)
Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać komentarz.

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.

© 2014 firmylesne.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i realizacja: DIFFERENCE