Ograniczenia cięć to nie decyzja dla polityków
Dodano: 11.09.2024
PTL: W Polsce potrzebne są nowe obszary chronione, ale ich tworzenie powinno być zgodne z Polityką Leśną Państwa, Narodowym Programem Leśnym i Ustawą o lasach.
Po 123 zjeździe Polskiego Towarzystwa w Nałęczowie 4 - 7 września 2024 wypracowane zostało wspólne stanowisko organizacji związane z aktualnymi problemami rozwojowymi leśnictwa.
Jak czytamy na stronie facebookowej PTL, dotychczasowe radykalne próby reformowania polskiego leśnictwa nie były przygotowane merytorycznie, były pozbawione jasnego celu i nie miały naukowych podstaw. Jak twierdzą członkowie Towarzystwa, podstawą procesu zmian w leśnictwie powinna być w pierwszej kolejności Polityka Leśna Państwa, Narodowy Program Leśny, a następnie znowelizowana Ustawa o lasach.
PTL sprzeciwia się marginalizacji funkcji produkcyjnej lasów, co niesie ze sobą skutki gospodarcze, ale również społeczne i przyrodnicze. Jednocześnie członkowie Towarzystwa są zdania, że drewno powinno być uznane za surowiec strategiczny.
Podczas spotkania odniesiono się także do upolitycznienia LP i nieprawidłowości w zarządzaniu majątkiem Skarbu Państwa. Zdaniem PTL, Lasy Państwowe powinny być całkowicie odcięte od polityki.
Towarzystwo w pełni podtrzymuje argumenty wyrażone w stanowisku z 28 lutego 2024 roku "... w sprawie dokonywanych i planowanych zmian w funkcjach lasów na obszarach zarządzanych przez LP". Czytamy w nim, że model wielofunkcyjnej gospodarki leśnej prowadzony w oparciu o wieloletnią wiedzę powinien być nadal stosowany i doskonalony, a LP dysponują dobrze wykształconą kadrą realizacji jego zadań.
Deprecjonowanie kompetencji leśników i kreowanie negatywnego wizerunku Służby Leśnej jest zdaniem PTL nieodpowiedzialne i nie odpwiada prawdzie.
Całość stanowiska PTL można przeczytać na stronie Facebook Towarzystwa.
Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.